BPA’nın tüp bebekte döllenme oranına etkisi

BPA ; ABD, Almanya ve Japonya’da yapılan iki araştırma Bisfenol A (BPA)’nın tüp bebek tedavisinde döllenme oranlarını azalttığı saptandı.

Kimyevi bir madde olan BPA bugünlerde genellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi eşyaların meydana gelmesinde aktif önem taşımaktadır. ABD’ de 8 milyar dolarlık bir endüstriyi oluşturduğu için bu konuda toplumsal olarak dikkat edilmesi gerekir.

 Günlük yaşantımızda kullandığımız tüm noktalarda kullanılan plastik kap ve teneke kutuların içinde, mikro dalga fırınlarda ısıtılan donmuş yiyecekler bulunur. (Bisfenol A) BPA özellikle sert şeffaf polikarbonat içeren bileşiktir.

Amerika, Almanya, Japonya gerçekleştirilen bilimsel deneylerde BPA’nın tüp bebekte döllenme ihtimalini düşürdüğü belirlenmiştir. Özellikle tüp bebekte tedaviye yanıt vermeyen ya da zor yanıt veren vakalarda  idrarda yapılan testlerde BPA oranları 2 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.

Almanya’da yayınlanan bilimsel deney sonuçları neticesinde özellikle idrarda BPA oranı çoğaldıkça  kadınların hamile kalma ihtimali oldukça düşüyor. Çocuk sahibi olmanın çok daha fazla zorlaştığı bir çağda yaşadığımızın unutulmaması gerekir.
Beslenme düzeni ve hayat koşulları hem kadın hem de erkekler için artık ciddi bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bireylerin evlenmeden önceki hayatlarında gençlerin bu gibi önemli konulara dikkat etmesi ve duyarlı biri olması gelecek yaşamlarında anne baba olma şanslarını artıracaktır.

yok