Tüp bebek tedavisi ne zaman tercih edilmelidir?

Bireylerin doğal yolla minimum 1 sene süreyle düzenli bir şekilde ve korunmasız ilişkide bulunmasına rağmen gebeliğin negatif olması durumunda, bireylerin ilk önce kısırlık tedavisi yönünden bir uzmandan yardım alması önerilmektedir.Bu etapta geçmesi gereken süre en fazla 2 yıl olmalıdır. Araştırmalara öncelikle erkeğe aday üzerinde gerçekleştirilen sperm tahliliyle başlanır. Çok basit bir deneyle erkekteki sperm sayısı ve spermlerin kalitesi belirlenmiş olur. Kadının adet döngüsü süresi sorularak, ultrason aracılığıyla yumurtalıklardaki yumurta sayısına ve rahminin genel yapısına ve işleyişine bakılmalıdır. Bu seviyede gerekliyse kadının hormon araştırması yapılmalı ve rahim filminin incelenmesi gerekir.

Yapılan deney ve araştırmaların sonucunda bireylerin hangi metodlar kullanılarak gebe sürecine gireceği ve bu metodlar sonunda bebek sahibi olacakları belirlenmektedir. Bireylere denenen tetkiklerin anormal çıkmaması halinde, bireylere doğal yollardan bebek yapabilmeleri  için 6 ay kadar zaman tanınabilir. Bu zamanın tanınmasının sebebi, anne adayına çekilen rahim filmi aşamasında gerçekleşen olaylardan dolayı kadının tüplerinin açılma ihtimali olacağından, bireylerin doğal şekilde gebe olması gerçekleştirilebilir.Tüp bebek metodları doğal yöntemlerle gebe olamayan bireyler yönünden bir umut olarak görülmektedir.

Fakat bu tedavilerin uygulanacağı bireylerin başarı şansı sabır olması ve hastaların pozitif bakışa sahip olmasının gerektiği unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı negatif etkileyen sebeplerin başında stres ve umutsuzluk vardır. Bu sebepler tedavi aşamasında başarısızlık kaynakları arasında görülmektedir. Hastanın stresli olması ve tedavi sürerken psikolojisi hem fizyolojik dengesini, hem de hormonal dengesini olumsuz etkilemektedir. Gebe olmak için çaba harcayan kadınları en çok etkileyen sebebin başında stres olduğu gerçekleştirilen araştırmalarla saptanmıştır.

 

yok