ENDOMETRİYOZİS Nedir?

Endometriyozis, rahim içinde yer alan bölge, endometriyumun rahim dışarısında kalan bölgedir, özellikle yumurtalıklar, karın iç zarı (periton) ve düşük olasılıkla bedenin başka bölümlerinde bulunmasıdır. Yumurtalarda yer alan endometriyozis kistleri, yapılarının kahverengi ve koyu şekilde olmasından dolayı çikolata kistleri (endometiyoma) olarak da bilinir. Adet olma zamanında rahim iç zarı kanamayla dökülüyorsa, diğer bölümdeki odaklarda da adet zamanlarında kanama ve bundan dolayı ağrı gibi belirtiler çıkar.

Endometriyosisin en güçlü semptomları adet zamanlarında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve gebe olmakta zorluklarla karşılaşılmasıdır. Endometriyoz doğurganlık yaşındaki kadınlarda saptanan bir rahatsızlıkdır. Bazı hastalarda hiç semptoma rastlanmamasına rağmen, sadece hamile olamama sebebiyle gerçekleştirilen tetkiklerde belirlenmektedir.

Endometriyozisin asıl tedavisi cerrahi işlemlerdir, ilaçlarla tedavi en iyi ihtimalle destekleyici olarak kullanılır. Bugünlerde endometriyozisin cerrahi tedavisinde en fazla laparoskopi adı verilen görüntüleme aletleriyle gerçekleştirlen ameliyatlar seçilmektedir. Bu metodun artısı hastanın tedavi sonrasında hızlıca iyileşip, ayağa kalkabilmesi ve bedeninde daha az ameliyat belirtisi kalmasıdır. İlaçlarla tedavide hastalık seviyesine göre ağrı için doğum kontrol ilaçları, hastalığın tekrar etmemesi için tedavi sonrasındaki süreçte aylık yapılan iğne değerlendirilebilir. Ameliyat sonrası 1 yıllık süre içinde gebe olamayan hastalarda tüp bebek metodları düşünülmelidir.

 

yok