Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tüp bebek tedavisi ile edinilen embriyolardan (döllenmiş yumurta) edinilen hücre üzerinde deneysel araştırmalar gerçekleştirerek embriyonun kız veya erkek olduğunun belirlenmesi işine cinsiyet seçimi adı verilir.

Cinsiyet seçimi yaptırmak isteyen bireylerin, en başta tüp bebek tedavisine başlanması gereklidir. Yumurta hücrelerinin artırılması hedefi ile ilaçlar yardımıyla yumurta miktarını çoğaltma metodu (indüksiyona) uygulanır.

Bu ilaçlar kadın bireyin yaşına göre artan veya azalan miktarlarda kullandırılır.  Zamanı genellikle 7 ile 12 gün arasında oynamaktadır. Yumurta hücreleri uygun boyuta eriştiğinde, çatlatma iğnesi uygulanır ve yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama olayı gayet kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Bu uygulama tercihlere göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Yumurta toplama uygulaması ile aynı zamanda erkek adaydan sperm örnekleri alınır ve yumurtalar döllenerek embriyo formuna ulaştırılır. Bu işlemler sonunda elde edilen bütün embriyoların gelişimi gözlenip cinsiyet seçme işlemi tamamlanır.

Cinsiyet belirleme işleminden 2 gün sonra gayet sağlıklı ve tercih edilen cinsiyete ait embriyolar aktarılma işlemi yapılarak tedavi süreci bitirilir. Embriyo aktarma işleminden 12 gün sonra kan testi gerçekleştirilerek gebelik sonuç bilgisi aktarılır.

Cinsiyet Seçimi (Tayini) Hangi Bireylere Uygulanır?

  • Cinsiyetle ilişkili geçiş görülen tek gen hastalığı olan bireylere yapılır.
  • Aile planlaması (Family balance) hedefi ile cinsiyet belirleme uygulamasını isteyen bireylere uygulanır.

yok