Tüp bebek başarısında kilo nasıl etkiler ?

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteğinde olan bireylerin kiloları, tedavinin başarılı olma ihtimalini değiştiren neticeler arasındadır.

Alanında uzman doktorlar, özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı, diyabet, romatizmal rahatsızlıklar ve bağışıklık sisteminde rahatsızlık bulunan kişilerde, kan şekerini çabucak artırmayacak şekilde düzgün beslenme alışkanlığının başarılı olma ihtimalini artıracağını söylüyor. Kilo vücut kitle endeksine uymayan bireylerin tedaviye başlamadan kişisel diyet listesiyle fazla kilolarını vermesi tedavi için önem arz etmektedir.

 

Sperm Kalitesini Etkiliyor

Kilo fazlalıklarının erkek bireylerde sperm sayısını ve hareket kabiliyetini negatif etkisinin olduğu ve kilo vermenin spermin dölleme ihtimalinin çoğalmasına hem de sperm miktarını artırdığı için önem yer tutar. Kadınlarda adet görme düzensizliği, kıllanma, saçların seyrelmesi, sivilcelerin çıkması gibi sorunlar kilo fazlalığıyla ilişkili olarak meydana çıkmaktadır.

Hamile olmadan önce elverişli kiloya ulaşan kadın bireylerin yumurtlama ihtimali çok fazla olduğu özellikle polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkları olan kadınlar hamilelik öncesi uygun kiloya erişerek hem hamile olma ihtimalini yükseltirler hem de hamilelik esnasında meydana gelebilecek olumsuzlukları azaltmış olurlar. Kilo kaybının ayrıca hamilelik süresince meydana gelen tansiyon yüksekliği, şeker yüksekliği, erken doğum ve düşük yapma gibi ihtimalleri azalttığı için hamilelik sürecinde pozitif etkisi yararı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

 

yok