Sigara kullanımı tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor

Normal yaşantısında sigara kullanan erkek bireylerin sperm miktarlarında ve günlük hareketlerinde azalma, fiziksel ve fonksiyonel farklılıklarda artma gözlenir. Bu risk aynı zamanda pasif içicileride kapsamaktadır.

Yapılan deneyler neticesinde; tüp bebek tedavisinin başlamasından en az 2 ay önce sigara kullanımının sonlandırılması tüp bebekte hamilelik ihtimalini artırmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan sigara kullanımını sonlandırmak, tedavi sonuçlarındaki olumsuz etkiyi azaltan yönde faydası olur.

 

Sigara kullanımı sadece erkek bireyi değil aynı zamanda kadın bireyi de etkileyerek, kısırlığa ya da sürekli tekrarlanan düşüklere sebebiyet vermektedir. Sigara kullanımını sonlandırmak normal yolla hamile kalma ihtimalini artırdığı gibi tüp bebek tedavisinde de önemli katkı sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı yakalama için kullanılan bir çok vitamin ve destekleyici ilaç alınmaktadır. Bu vitaminlerin faydası tartışılabilir yalnız sigaranın tedavi işleyişindeki olumsuz etkisi nettir.Tüp bebek ya da kısırlık tedavisinde olan bireylerde erkeğin ve kadının sigara kullanmaması oldukça önemli bir konudur. Erkekte spermlerin kaliteli olması, kadındaysa yumurtaların kalitesi ve rahim içi sigaradan negatif yönde etkilenir. Bu sebeple tüp bebek tedavisinde erkeğin ve kadın bireylerin sigara tüketimi başarı ihtimallerini son derece düşürür. Çok yoran, bütçeli bir süreç olan tüp bebek tedavisinden önce bireyler sigara tüketimini sonlandırmalı ve daha sonra tedaviye başlamalıdır.

 

yok