Tüp bebek ve Çoklu Hamilelik

Çiftler için ideal olan en uygun gebelik şekli tek bebekli gebeliktir, fakat aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi gibi destek alarak üreme teknikleri son zamanlarda oldukça çok sık tercih edilmeye başlandığından çoklu hamileliklerin sayısı bayağı artmıştır. Tüp bebek metoduyla gerçekleştirilen hamileliklerin % 25-30’u çoklu hamileliktir. Bu hamileliklerin çoğunluğu ikiz hamileliktir.
Arada beklenmeyen durumlarda üçüz ya da dördüz gebeliklere rastlanmaktadır.

Böyle olaylarda belli bir zamana kadar beklemek faydalı olacaktır, nedeni ise bazı durumlarda bebeklerden tekinin ya da ikisinin hayatı kendiliğinden sonlanmakta ve herhangi bir operasyona gerek duyulmamaktadır. Fakat çoğunlukla üçüz ya da daha çok olan bebeklerin adetlerinde azaltma metodunun denenmesi gerekebilir. Bu metotta hedef sayıları çok olan bebeklerin ikize ya da tekize düşürülmesidir. Bebeklerin sayısı azaldıkça diğer bebeğin ya da bebeklerin hayatta kalma ihtimali artmaktadır.

Bugünlerde embriyoyu 5. Güne kadar bekletip daha sonra transfer işlemini gerçekleştirip belli bir zaman dış ortamda bekletilir bu yolla en güçlülerin gelişmesine zaman tanınır daha sonra bunları transfer işlemini gerçekleştirmek düşünülmektedir. Transfer yapılan embriyodaki sayıların azaltılması amaçlanmıştır. Başka bir adıyla “Blastosist” transferi de denilen bu metot ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Tüp bebekte Transfer yapılan embriyo miktarını daha fazla azaltarak 1 embriyo transferinin yapılması böylelikle çoklu hamileliğin ortadan kaldırılması önemli bir işlemdir.

2010 yılının mart ayında çıkarılan yeni Tüp Bebek yönetmeliğine göre ilk kez yapılan iki tüp bebek denemesinde 35 yaşından genç kadın bireylerde yalnızca tek embriyo transferi işlemi yapılabileceğinden çoklu hamilelik riski son derece azaltılması sağlanmıştır.

 

yok