Tüp Bebekte 5. gün Transferi

Tüp bebekte tedavisinde 5. gün transferi ; Blastosist, döllenmeden olayından sonra 5. Güne ulaşmış embriyona verilen isimdir.

Tüp bebek tedavisinde uzmanlarca uygun görülen tedavidir, döllenme olayı gerçekleştikten sonraki 3. Günde anne adayından daha önce alınan embriyonların anne rahmine bırakılmasıdır.

 

Embriyoların blastosist zaman periyoduna denk gelen transferin bazı faydalı avantajları vardır. Örneğin bu zamana ulaşmış embriyonların ana rahimine yapışma şansı daha çoktur. Çünkü bu embriyonlar diğer embriyolara göre 5. güne kadar hayatta kalması diğerlerine oranla daha fazladır. Yani bu yarışta güçlü olan, canlılıkları ispatlanmış, kromozomları en uygun düzeyde olan embriyonlardır.

Aslında normal tedavide blastosist dönemine kadar yaşamış 2 tane embriyon tercih edilerek anne rahmine aktarılır. Diğer embriyolar ise hızlı dondurma metodu uygulanarak dondurulup daha sonra kullanılmak üzere isteğe göre saklanılabilir.

Dondurma işlemi uygulanan embriyonlar hamilelik gerçekleşmediğinde ya da kadın birey ilerleyen zamanlarda yeniden anne olmayı tercih ederse daha önce dondurulan embriyonlar bu işlem için kullanılır.

 

yok