Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Testler

Tüp bebek tedavisi gerçekleşmeden yapılan tetkikler nelerdir?

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce bayan bireylerin ve erkek bireylerden alınan kan örnekleriyle yapılacak birkaç kan tetkikleri bireylerin sağlıklı bir bebek meydana getirmesinde önemli rol oynar.

Bu testleri şöyle sıralayabiliriz : HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II), Rubella lgG, Toxoplazma lgG testlerinden ibarettir.

Gerçekleştirilen testlerde bireylerdeki var olan enfeksiyonlar bulunup, doğacak bebeğin doğum sonrasında korunması için yapılan son derece gerekli bir önlemdir.

Hepatit B ve rubella(kızamıkçık) gibi enfeksiyonlara karşı bağışıklığın bulunması ise tedaviye başlamadan önce, gerekli olduğu zaman hastaya aşı vurulmasını sağlar ve hastanın enfeksiyona bağışıklığının teyit edilip duruma göre hastanın tedavisine başlanır.

Bu tetkikler, tedaviyi yapıcak olan sağlık personelinin enfeksiyonlardan korunması,  çiftlerden alınacak  sperm veya embriyoların dondurulması ve ve diğer birçok laboratuar işlemi esnasında enfeksiyonun kapmasının engellemek için önlemlerin alınması yönünden de önemi büyüktür.

Tüp bebek tedavisi gerçekleştirmeden önce yapılan mikrobiyolojik tetkikler

Hasta bireylerin ilk muayenesi çok önemlidir çünkü üreme sistemlerinin enfeksiyon bazında değerlendirilmesi doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kadın bireylerde rahim çevresinden alınacak elde edilecek kültür, direkt yayma, mikoplazma kültürü ve klamidya antijen belirtisi ile ayrıntılı tarama işlemi yapılmaktadır. Var olan enfeksiyonlar hem infertilite kısırlık tedavisi ve tedavi gören bireylerin tüm sağlığı için çok önemlidir.

 

yok