Polikistik Over Sendromu(Stein-Leventhal sendromu)

Bayanlarda en çok görülen hormon düzensizliğinden oluşan rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık yumurtlama bozukluğuyla ilişkili olarak infertilitenin (bebek meydana getirememe) en fazla rastlanan sebebi olarak da kabul görmektedir. İlk önce 1935 senesinde Stein ve Leventhal isimli bilim adamları bu rahatsızlığı netleştirdikleri için bu rahatsızlık tıp tarihine Polikistik over rahatsızlığı veya Stein-Leventhal sendromu diye de adlandırılır. Rahatsızlığın kadınların menapoz olayı ile ilgili hiç bir alakası yoktur. Aslında tersine yumurta rezervi, yaşına gelmiş bayanlara oranla 3-4 kat daha çoktur.


Rahatsızlığın sıklığı ne kadardır ?
Doğurganlık yaşındaki bayanların yaklaşık olarak %3-10’unda görülmektedir. Tüylenmede artması olan bayanlarınsa yaklaşık olarak %75’inde bu hastalığa rastlanmaktadır. Şikayetler ergenlik çağındaki kadınlarda da başlayabilir ve zamanla bu yakınmalar artabilir.

 

Polikistikover Sendromu Nasıl veya neden oluşur?
Meydana gelme sebebi veya rahatsızlığın nasıl işlediği hala bulunamamıştır ama net olmamakla birlikte bu hastalarda 3 rahatsızlık mevcuttur bunlar; Birincisi yumurtlama olayının gerçekleşmemesi (anovulasyon )dır. Bunun nedeni bazı hormonların, özellikle androjenlerin (erkeklik hormonları) daha çok salgılanmasıdır. Çoğalan androjenler yağ dokusu içerisinde estrojenlere (kadın hormonları) dönmekte ve estrojen miktarının fazlalığı da, beyinsel faaliyetlere müdahale ederek, bazı hormonal mekanizmalarla oynayarak yumurtlamayı sonlandırmaktadır. İkinci rahatsızlıkta çoğalan erkeklik hormonları tüylenmeye sebebiyet vermektedir. Üçüncü rahatsızlık hasta bireylerin %25 ile %75’inde rastlanan insülin hormonuna muhalefettir. Bu nedenle hormonun kanın içindeki oranının artması olabilir. Bu da kalp damar mekanizmasında bazı olumsuzluklara sebebiyet vermektedir.

Riski yükselten nedenlerin içinde şişmanlık ve fiziksel hareket azlığı gibi yaşam şekliyle ilişkili nedenler, aile bireylerinde şeker hastalığına rastlanma veya Polikistikover sendromunun başlama nedenide sayılabilir.

Hamilelik için kesin bir engel midir?

Hamile olmak için kesin bir engel teşkil etmemektedir. Az öncede söylediğimiz gibi, bu hastalar infertilite tedavisine çoğunlukla olumlu yanıt verirler. Özellikle kilosu fazla olan hastalarda kilo verme olayı aşırı derecede önemlidir. Bu gibi hastalara özel metformin gibi yeni tedavi şekilleri başarıyı yakalamanızı sağlamaktadır.

 

yok