Ko-kültür nedir (Co-Culture) ?

Ko-kültür olayı kısaca, anne olmak isteyen kadınların rahminden elde edilen hücreleri yetiştirmek ve laboratuvar ortamındaki döllenmiş yumurtalarınızı bu hücrelerin üzerlerine aktarıp gelişmelerini gerçekleştirmektir. Yapay rahimde denilen bu uygulamada embriyo gelişiminin anne adayından elde edilen rahim hücreleri ile aynı ortamda olmasının pozitif sonuca ulaştırdığı düşünülmektedir.

Yapay rahim içi uygulaması (Co-Culture), sürekli tekrarlanan fakat gebe kalınamayan tüp bebek tedavilerinin, embriyolarının yavaş veya olumsuz sonuca eğilimli bireyler üzerinde gerçekleştirilen bir metottur.

Kadınların adetlerinin 21. günü rahimlerinden alınan küçük bir doku parçası laboratuvar ortamında üretilerek yapay rahim içi dokusu üretip, embriyoların bu yapay doku içinde gelişmesi hedeflenir. Anne adayının rahiminin iç kısmındaki duvarındaki hücreleri embriyo gelişimine olumsuz etki etmemekte, embriyoların gelişiminin devam etmekte ve büyüme ihtimali çoğalmaktadır.

 

Embriyonun gelişmesi için gerekli olan besinler yönünden zengin olan sıvı halde bulunan maddeleri ko-kültürün içerisindedir ve embriyonun gelişimine zarar verecek artıkları embriyodan uzaklaştıran maddeleri de içinde barındırmaktadır. Ko-kültür yapısında embriyo ve rahimin içindeki dokunun uyumu kadın vücudunun içindekine benzer olarak etkileşime girip gelişip büyümektedir ve gelişen embriyo ile anne adayının rahim iç duvarına hiçbir sıkıntı çıkarmadan alışmış ve gelişimine devam etmektedir.

 

yok