Semen analizi sperm testi nedir ?

Erkek bireylerin ilk testi semen analizi diye adlandırılan bir tetkikle gerçekleştirilir. Bu tetkikle erkekdeki sperm miktarı, şekli, kalitesi ve davranışları gözlenir. Semen analizinde  en doğru sonuçlara ulaşabilmek için, erkek bireyden test öncesi 3-5 günlük cinsel perhiz gelmesi söylenir. Semen numunesi, hiçbir kayganlaştırıcı yardımı almadan yapılan mastürbasyon sonucu verilir. Eğer sperm örneği evde alınmışsa numune vücut ısısında korunarak, en fazla 1 saate kadar laboratuvar ortamına ulaştırılması gerekir aksi taktirde numunenin bir önemi kalmaz.

 

Bazen semen numunesi cinsel ilişki vasıtasıyla da verilebilir bunun işlem için gerekli olan spermlere zarar verip öldürmeyen özel kondomlar androloji laboratuvarından istenmelidir.

 

Semen numunesi vakit kaybetmeksizin birkaç işlemlerden hemen sonra analiz edilmeye başlanır. Sperm hücrelerinin analiz sonuçları zaman süreci içinde değişiklikler gözlenebilir. Bu sebeple; erkeğin semen değerlendirmesi hakkında görüş aktarmak için 2-3 haftalık sürelerle, minimum 2 numunenin değerlendirilmesi gerekir. Semen numunesinin normalde, en az 1,5 ml olmalı ve mililitrede 15 milyondan daha fazla sperm hücresi barındırmalıdır. Bu sperm hücrelerinin %40’tan çoğu hareket halinde ve kruger strikt ölçütlerine göre minimum %4’ü standart formda sperm hücrelerinden meydana gelmelidir.

 

yok