Ramazanda Tüp Bebek Tedavisi

Ramazan ayın oruç tutarken uzun süren açlık, tedavi sürecindeki bireyi negatif yönde etkisi olabilir.Çocuk yapmak isteyen bireylerin Ramazan ayında tüp bebek tedavisini erteleme kanısında olabiliyorlar.

Tedavi sürecinde iğne veya ilaç tüketilip, ultrasona girildiğinde oruçlu olunamayacağını varsayan bireyler, Ramazan ayında tüp bebek tedavilerini ertelemek isterler. 

Oruç tutarken uzun devam eden açlık, tedavi sürecindeki bireyi negatif etkileyebilir. Tedavi sürecindeki bireyin, kan şekerindeki düşüşle ilgili olarak halsizlik, asabiyet, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlara rastlanılabilir. Bireyler, Ramazan boyunca oruçlu olmazlarsa tüp bebek tedavisi olabilirler. Birey tüp bebek tedavisine başlayıp hem de oruçlu olmak istiyorsa iğnelerin ve ilaçların iftardan sonra alınması tavsiye edilir.

Ramazan ayı, çocuk yapmak isteyen bireylerin sigara, alkol gibi zararlı davranışların bırakılması için değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Ramazan süresince günde minimum iki öğün besin tüketimi dengeli şekilde yapılırsa bedenin muhtaç olduğu kalori, protein ve vitamin oranları yeterli seviyede karşılanabilir. Bu sebeple spermlerin veya yumurtaların kalitesiz olacağını düşünmek yersiz bir düşüncedir. Yani oruç tutmak, yumurta ve sperm kalitesini etkilemez.

 

yok