Embriyo Dondurma

Tüp bebek tedavilerinin bazılarında aktarılacak embriyoların haricinde çok az ya da bayağı bir miktarda embriyo kalabilir. Kalan embriyoların kaliteleri ve morfolojik özellikleri yeterli seviyeye sahipse, dondurma işlemi uygulanarak uygun koşullarda korunup ilerleyen zamanda yeniden hamile kalınabilmek için ihtiyaç duyulabilir.

Embriyo dondurmanı dondurtan bireyler birçok avantaja sahiptir. Yeni yapılan tüp bebek tedavisinde hamile olunamaz ise kadın bireyin yumurtalıklarını yeniden uyarma işlemi uygulanmadan bazı basit düzeydeki ilaçlar alınarak yeniden hamilelik ihtimali yakalanılabilir. Çoğul hamilelik ihtimali azalır ve geride bırakılan tüm embriyolar dondurmak işlemi için yeterli özelliğe sahip olmayabilir.

 

Ayrıca tüp bebek tedavisinde embriyolara dondurulma işlemi uygulanamıyor olması, o tedavinin olumsuz geçeceği anlamına gelmez.

Türkiye’deki yönetmeliğe göre dondurulan embriyolar, dondurulma işleminden sonra 5 sene kadar saklanabilmekte ve tedavi için kullanılmadıkları zaman içerisinde, her sene embriyoların saklanma işleminin devamı için aile merkeze giderek imza vermesi gereklidir. 

5 yıl sonrasında çiftlerin her ikisinin onayları ile dondurulmuş olan embriyolar imha edilir veya ana rahmine yerleştirilir.

 

yok