Hidrosalpenks Nedir, Ne Yapmak gerekir?

Bayanlarda üreme organlarındaki tüplerin uç kısmında meydana gelen yapışıklıklar neticesinde, iç kanalında sıvı maddenin birikerek şişkin bir hal alması durumuna hidrosalpenks adı verilir.

Başlıca sebepleri ;

  • Tüplerin kapanmasına sebep olan enfeksiyon,
  • Karın bölgesindeki iç yapışıklıklar ve endometriozis gibi

Bu rahatsızlığın tanısı; ultrasonografi, histerosalpingografi yani ilaç kullanılarak alınan rahim tüp filmi ya da laporoskopi yardımıyla belirlenir.

 

Tüp bebek uygulamasında başarı ihtimalini azalttığı için tedavide önem teşkil etmektedir.

Bilim adamlarının yaptığı en son deneyler göstermiştir ki; hidrosalpenks rahatsızlığı tüp bebek tedavisi gerçekleştirilen bireylerde hamile olma ihtimalini azaltmakta, hamile olan bayanlardaysa dış gebelik veya düşük yapma ihtimalleri oldukça artmaktadır.

Tüp bebek tedavisi uygulamasına başlanmadan hidrosalpenks tanısı koyulan bayanlara laparoskopik (kapalı ameliyat) metodu ile tüpün alınması (salpenjektomi) veya tüpün rahimin çıkış bölgesine bağlanması (kornual ligasyon) hamilelik olmasını ve başarılı doğum ihtimalini çoğaltmaktadır. Bu şekilde değerlendirildiğinde tüp bebek tedavisine başlanmadan önce hidrosalpenks tanısı koyulan bayanlarda cerrahi operasyonlardan çekinilmemesi önemli rol oynar.

 

yok