Tüp Bebeğe Ne Zaman Karar Verilir?

Tüp bebek tedavisine en uygun an ne zamandır, tüp bebek tedavisinin sonucu ne zaman sonuçlanır?

Kanal yolları tıkalı bayanlarda gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi bugünlerde nerdeyse her tür infertilite hastalarında uygulanılabilir bir tedavi şekline gelmiştir.

 Kanalların tıkalı halde olması, sperm sorunları, yaşlandıkça sebebi açıklanamayan infertilite tüp bebek tedavisi uygulanması gerektiren durumlardır.

Az derecede endometriosis, ciddi derecede olmayan spermlerde yapısal bozukluk, yumurtlama sorunu (örneğin; polikistik over sendromu) yaşayanlar ovülasyon indüksiyonu (yumurtlatma) ve intrauterin inseminasyon (aşılama) gibi basit metotlarla hamile olabilirler. Aşılama işlemi 3-6 defa tekrarlanır. Çoğunlukla 3 kez’ e kadar başarı olma ihtimali yüksek düzeydedir. 3 tekrarlamada netice alınamadıysa şans küçüldüğünden bireylerin tüp bebek tedavisine yönelmeleri gereklidir. Bu aşamada nadir rastlanan grup ise polikistik over rahatsızlığı bulunan bayanlardır. Bu grupta daha uzun süreli yumurtlatma tedavisi denenebilir. Bilinmeyen ( Sebebi Açıklanamayan) İnfertilite varlığı 3 sene ya da daha uzun ise tüp bebek uygulaması gerekir. Bayan bireyler için 36 yaşından yaşlı ise bu süre öne çekilebilir.

Hormonal Düzensizlik ( Örneğin; Polikistik over Sendromu)

12 ay süren ovülasyon indüksiyonuna (yumurtlatma) işlemi uygulandığı halde hamilelik  gerçekleşmedi ise tüp bebek tedavisi gereklidir. Bu gibi vakalarda tüp bebek uygulamasından önce intrauterin inseminasyon metoduda tercih edilebilir.

Endometriosis

* Küçük ve orta derecede endometriosis “sebebi belirlenemeyen infertilite” gibidir.
* Yüksek derecede endometriosis tubal patoloji gibi hareket edilerek karar verilir.

Erkek Faktörü hakkında

*Var olan aktivite halinde bulunan sperm miktarı 1 milyondan küçük ise(mikroenjeksiyon-ICSI) metodu uygulanması gereklidir.
* Var olan aktivite halinde bulunan sperm miktarı 1-10 milyon arasında ve infertilite 2 yıl veya daha fazla ise tüp bebek tedavisi uygulanması gereklidir.

 

yok