Tüp Bebek Dondurma ve Çözme Metodu

Bilim adamlarının en son gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda 2 tane birbirinden farklı dondurma metodu vardır bunlar; yavaş dondurma ve hızlı dondurma tekniğidir. 5 yıl önceye kadar yavaş dondurma tekniği daha çok tercih edilirken artık bugünlerde hızlı dondurma tekniği tercih ediliyor.

Bu metot ile embriyoların tümünü, yani bütün hücrelerde hiçbir hasar bırakmaksızın canlılıklarını kaldığı yerden devam ettirme oranları daha çoktur. Bu da doğrudan başarı şansını yükseltiyor. Asıl önemli olan; tüp bebek uygulamasından yararlanmak için gelen çiftlerden edindiğimiz izlenim dondurma-çözdürme metotlarına biraz olumsuz bakmalarıdır.

 

Fakat tüp bebek uygulamalarının geleceği dondurma ve çözdürme tekniklerinde olduğu gayet açıktır. Uluslararası bağlamda tüp bebekte başarı bir çiftte gerçekleştirilen birkaç uygulamadan sonra elde edilen hamilelik oranlarıyla ölçülmektedir.

Yapılan her tüp bebek uygulamasında en baştan yumurtalıkları uyarmak yerine bir defa uyarılarak elde edilen kaliteli embriyoların uygun ortamda korunarak bir sonraki tüp bebek tedavilerinde laboratuvar ortamında çözme tekniği ile gerçekleştirilen transfer işlemi hem ekonomik hem de psikolojik açıdan çiftler için daha uygun bir tercih olacaktır.

Ayrıca dondurma ve çözdürme tekniklerin de rahimin dokusu tercihlere oranla daha doğal kalır ve transfer işlemi gerçekleştiğinde embriyo kabul edip uyum sağlaması için var olan mekanizma hasara uğramamış oluyor. Bugün uluslararası alanda çoğu tüp bebek merkezi rahimin bu yönünü embriyoyu transfer etmeden önce değerlendirip, bireylerin hamilelik ihtimalini çoğaltmak için anne adayından elde edilen bütün embriyolara dondurma tekniğini uyguluyor ve bir sonraki ayda rahim doğal hale geldiğinde embriyoları çözüp transfer işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu tekniğin çiftlere faydası artık bilimsel kurum ve kuruluşlarla kanıtlanmıştır. Kısaca, dondurma-çözdürme metotları tüp bebek merkezlerin başarı arayan çiftler için önemlidir.

 

yok