İlaçsız tüp bebek nedir ?

Bebek yapma hayali kuran çiftlerin tedavilerinde son nokta genellikle tüp bebek uygulamasına varmaktadır. Tüp bebek tedavileriyle birlikte kullanılacak ilaçlar arada bayanların sağlığı açısından negatif etki doğurabilecek durumlara davetiye çıkarabilmektedir. Arada bayanlarda yumurtalıkların gerektiğinden Aşırı Cevap Vermesi (OHSS) durumuna bu ilaçlar sebep olmaktadır ve aşırı uyarılan yumurtalıklarda komplikasyon ihtimali doğabilmektedir.

Bu olay çiftlerin doktorunun hastalarına önerebileceği ilaç miktarını ayarlayabilmesini sağlar, ancak arada bütün detaylar düşünülüp önlemler oluşturulmasına rağmen yine de bazı negatif ihtimallerin varlığı daima olacaktır.

İlaç kullanılmadan gerçekleştirilen tüp bebek tedavileri için doğal tüp bebek tedavisi adını almasındaki faktör hiç bir dış uyaracı ile müdahale edilmemiş olmasıdır. Bu tedavi standart tüp bebek uygulamalarına oranla daha kısa bir zamanda sürecek ve maddi değerlerde bununla birlikte aza indirgenicektir.

Neden ilaçsız tüp bebek ?

Tüp bebek uygulamasını önceden tercih etmiş ama sonuç alamamış bayanlarda umutlarını kaybetmeyip tedaviye daha sakin protokolde devam etmek istenebilir. İlaçlar yüzünden yumurtalığının aşırı uyarılması işleminden çekinen ve yeni tüp bebek uygulama metodu arayan bayanlara en çok uyan tercih olabilir.

Avantajları nelerdir?

  • Normal tüp bebek uygulamasına göre tedavi çok daha az sürecek ve tedavi periyodu 8 ile 10 biteceği için zamandan da tasarruf edilecektir.
  • Maddi yönden ilaç fiyatları öncekine oranla daha az olduğundan maddi olarak daha az giderleri olacaktır.
  • Yumurtalıkların aşırı uyarılmasından doğan yan etkileri olmayacaktır.
  • Daha fazla güven vermektedir
  • Uygulama hem doktor hem de anne adayı için daha basit gerçekleşeceğinden anne adayları tedaviye daha net bir şekilde konsantre olmaktadır.
  • Yapılan enjeksiyon miktarları klasik tüp bebek uygulamasıyla karşılaştırıldığında daha az olması ( 2 ya da 3 defa) pozitif faktörlerin arasında yerini almaktadır.

 

yok