Vaginismus ve Tüp Bebek Tedavisi

Vaginismus, vaginada bulunan kaslarda meydana gelen istemsiz kasılmadan dolayı cinsel münasebetin yaşanamaması veya ilişki esnasında ağrı ve yanma hissinden dolayı cinsel ilişkinin gerçekleşmesinin çok fazla rahatsız etmesi durumudur. Vaginayı saran pelvik duvar kaslarından meydana gelen kontrolü sağlanamayan kasılmalar sebebiyle, ilişki sürecine ya hiç girilemez veya girilse de tamamlanamaz.

Vaginismus rahatsızlığı bulunan bayanlar, bu istemsiz kasılmaların kontrolünü sağlayamazlar, vaginaya penis haricinde, tampon vb. hiçbir cismin teması mümkün değildir. Vagina kasılmasıyla beraber bel ve bacak kaslarında da aynı kasılmalar meydana gelebilir.

Vaginismus, iki şekilde olabilir;

Primer: Hiç ilişki veya perine teması meydana gelmemiş.

Sekonder: En başta problem meydana gelmediği halde hormonsal sebepler ve travma sebebiyle meydana gelmiştir. Menopoz, cerrahi operasyonlar, sıkıntılı doğumlar, düşükler, kürtajlar, ağrılı tetkikler, taciz vb. gibi olaylardan sonra da meydana gelebilir.

Vaginismus’un tedavi edilmesinde yalnızca ilaç, cerrahi operasyonlar, hipnoz ya da benzer kompleks metotlar yeterli olmayabilir. Düzenli bir programa uyarak sabırla gerçekleştirilen tedaviler, eşlere ağrısız ve konforlu cinsel hayat verebilir.

Vaginismus tedavileri çoğunlukla kısa bir zamanda tamamlanamaz, bazı durumlarda uzun senelerde tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Tedavi gören eşlerde bebek yapma heves ve istekleri bulunduğu zaman, elbette ki yardımcı üreme metotlarına başvurulabilir. Tedavi esnasında vaginal tetkikler gerçekleştirilemeyeceği için, kısa süreli anestezinin yardımıyla bu engel aşılabilir. Yumurta geliştirme zamanında, ultrason incelemelerinin bir kısmı karın bölgesinde anestezi yardımıyla vaginal yoldan gerçekleştirilerek bu işlem sonlandırılır. Yumurta toplama ve embriyo transferi gibi işlemlerde kısa süreli anestezi yardımıyla sonlandırılabilir.

 

yok