Tüp bebek nedir nasıl olur?

 Çoğu çift düşünü kurduğu annelik, babalık hayalinin gerçekleşmesi için umutlar veren tüp bebek metodu, her geçen zaman daha çok insanı hayalini gerçekleştirmede yardımcı olmaktadır. Peki tüp bebeğin anlamı ne? ve tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır tarzında sorular çoğunlukla eşler arasında olan gizli sorulardır. Yaşadığımız toplum yapısı sebebiyle erkeğin güç unsuru şeklini aldığı ülkemizde, erkekler tüp bebek tedavisi nasıl olur veya tüp bebek ne anlama geliyor gibi sualleri dile getirmekten çekinirler.

Tedavi aşaması ilk önce bayan adaydan yumurta toplaması ile başlamaktadır. Bu metotla laboratuarın uygun koşullarına alınan yumurtalar, sperm hücreleri ile birleştirilerek suni olarak döllenmektedir. Tüp bebek nedir, tüp bebek nasıl yapılır tarzındaki sorulara cevaben; anneden tüp bebek yumurta toplama yöntemi ile alınan hücrenin, baba spermi ile dış ortamlarda suni olarak döllenmesinden sonra, işlem gören yumurta hücreleri yeniden ana rahmine transfer edilerek hamile olunması da denebilir.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama seviyesinden önce doktor anne adayının durumuna göre ilaç tedavisi kullanabilir. Tüp bebekte yumurta toplama uygulaması olarak da bilinen bu seviye çiftten çifte değişiklik göstermektedir. Bu uygulamadaki amaç anne adayının regl döneminde oluşan yumurta hücrelerinin, hamilelik için en verimli forma dönüştürülmesidir. Yumurta toplama uygulaması tedavi gören bayanın regl döngüsünün başlamasından 14 gün kadar sürmektedir. Fakat bazı bayanlarda doktoru yumurta biriktirme ilaçlarını 1 ay önceden kullanılmaya başlanmasını isteyebilmektedir.
Birçok çiftin merak ettiği tüp bebek tanımı ve tüp bebek uygulaması nasıl gerçekleştirilebilir sorusunun cevabı, çoğunlukla internette aranmaktadır. Çünkü baba adayları bu gibi tedavilerden çekindiklerinden dolayı tüp bebek nasıl olur, tüp bebek nedir gibi sualleri sosyal çevresine hatta doktorlara dahi sormaktan çekinmektedirler. Bundan dolayı bu gibi suallerin cevaplarını internet ortamında aramaktadırlar.

Bu şekilde sosyal çevresinin çocuk sahibi olamadığı için güçsüz duruma düşeceğini düşünülmesini engelleyeceğini düşünen baba adayları, genellikle tedavi sürecinin ertelenmesine ya da gecikmesine sebebiyet vermektedir. Tüp bebek uygulamasında anne adayının yaşı ve yumurtalarının kalitesi etkileyen önemli faktörlerden olduğundan, tedavi için erken hareket etmekte yarar vardır.

 

yok