Tüp bebek ve Akupunktur Tedavisi

Akupunktur; 3000 seneden beri insan sağlığı için tedavi veren ve son zamanlarda batı ülkelerinde yapılan araştırmalara göre gitgide daha çok tercih edilen bir tedavi metodudur.

Akupunktur, iğne, laser gibi metotlar kullanılarak insan bedeninde önceden belirlenen akupunktur bölgelerine uygulanarak sinirsel iletişimi düzeltip, otonom sinir sisteminin sempatik ve parasempatik alanları arasında denge oluşturarak bedenin sağlığa erişmesini hedefler.

Aynı zamanda akupunktur uygulaması merkezi sinir sisteminin belli noktalarda endorfin denilen morfin benzeri hormonun salgılanmasını sağlayarak ağrı tedavilerinde de kullanılmaktadır. Akupunktur, günümüzde tüp bebek tedavisinde yardımcı tıp metodu olarak faydalanılmaya başlanmıştır. Tüp bebek tedavisinde hamileliğe engel olan diğer etmenlerden diğeri de bayanlarda biriken fazla stres ve döllenmiş yumurtanın transfer edilmesinden sonra yapışacağı endometrium isimli bölgenin yeterli olan damarsal olgunluk ve kalınlığa erişememesidir.
Belirli bölgelere uygulanan verdiği uyarı ile bütün bedende beta-endorfin adı verilen kimyasal hormonun salgılanması çoğaltmaktadır. Bu salgı ile GnRH (gonadotropin releasing hormon ) salgısı ve dolaylı ile vücudun oluşturduğu steroit ve gonadotropin hormonlarının salgı oranlarıda çoğalmaktadır. Ek olarak akapunktur tedavisinden sonra uterusa (ana rahmine) giden kam miktarı çoğalır, endometrium gelişir ve neticede ana rahminde hamileliğin meydana gelmesine yardımcı olan ortam oluşturulur.

Akupunktur metodu endometrium denilen rahim içindeki bölgenin gerekli olan kalınlığa erişmesini sağlar. Akupunktur ruhsal dengeyi sağlamada da yardımcı olduğundan stres etkisini de büyük ölçüde yok eder. Bu şekilde tüp bebek tedavisinden önce ve sonrasında akupunktur uygulanan bayanlarda başarı ihtimali akupunktur uygulanmayanlara oranla daha fazladır.

Son zamanlarda gerçekleştirilen incelemelere göre akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisi gören eşlerde hamilelik ihtimalini artırdığını kanıtlaması ile tüp bebek merkezlerinde gitgide tercih edilen bir tedavi olmuştur. Bu tercihler yanında birçok yeni araştırmanın gerçekleşmesine de sebep vermiştir. Bugünlerde ABD’de birçok tüp bebek klinikliğinde akupunktur uygulaması çiftlere bir seçenek bilgilendirmektedirler.

 

yok