Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır?

Bazı erkeklerde ejekülatında (meni) sperm hücresi(üreme hücresi) bulunmayabilir. Bu gibi vakalarda testisten iğne ile çekilerek( TESA ) ya da parça alınarak ( TESE ) burdan sperm elde edilir. Buralardan edinilen erkek üreme hücreleri yumurtayı döller ve hamileliği oluşturur. Fakat testislerinden sperm edinilemeyen erkekler için ‘Sperm Donasyonu’ gündemde konuşulmaktadır.

Bu durumda dünyadaki seçilmiş hastanelerde spermler alınıp bunlar hareket, miktar ve şekillerinde anormallik var olup olmadığı incelenerek en kaliteli spermler uygun koşullarda korunarak ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Spermlerin depolarda korunma işlemi dondurulma işlemiyle yapılmaktadır. Yine aynı durum yumurta vericisinde olduğu gibi mikrobik testler yapılmaktadır.

Sperm donasyonu uygulamasında önce bayanlarda yumurta geliştirme tedavisine başlanır. Bu ilaçlar klasik tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Normalde adet gününün 2. günü iğneler yapılmaya başlanır ve genellikle 10 gün içerisinde yumurtalar toplanacak gelişmeyi gösterirler. Bu zaman zarfı yumurtalık yapısına göre farklılık göstermektedir. Yumurta toplama, dölleme ve dahasında embryo transferi, Kıbrıs'taki merkezlerimizde yapılmaktadır. Yumurtaların toplanmasıyla transfer edilmesi arasında 3 gün bulunmaktadır.

 

yok