İNFERTİLİTE(KISIRLIK) NEDİR?

“İnfertilite” sözcüğü çoğunlukla bayanların, 1 sene süresince korunmasız cinsel ilişkide yaşadıkları halde hamile olamayan eşlerin durumu için kullanılır. “Sterilite” ise bebek yapma ihtimali olmayan eşlerin durumu için kullanılan kelimedir.

İnfertilite, eşlerin %15-20’sinde rastlanan bir rahatsızlıktır. Başka bir deyişle, her 6 veya 7 eşlerden 1’inde bayan hamile olamaz ve bu sebepten ötürü tıbbi destek alması gereklidir.

İnfertilite problemi bulunan insanların %85’inde, erkekle veya kadınla alakalı bir problem vardır. Diğer %15’inde ise bütün tetkiklerin problemsiz neticelendiği halde hamilelik elde edilemez. Bu %15’lik grup’ta “sebebi açıklanamayan infertilite(kısırlık)” grubu içine girmektedir. İnfertilite(kısırlık) problemi bulunan çiftlerin ayrıca infertilite tedavisinin çabuk neticeye ulaşılamayacağını ve eğer sabırlı davranılırsa, pozitif bir davranış izlendiğinde ve gereken tıbbi yardım alındığında bu insanların büyük çoğunluğu eninde sonunda tüp bebek merkezlerimizin son teknoloji modern cihaz ve teknikleri yardımıyla annelik veya babalığın elde edileceğini bilmelidirler. Merkezimize infertilite(kısırlık) problemiyle başvuran eşlerin muayenesi bayanlarda ve erkeklerle aynı anda ve eksiksiz bir prosedürle, kadın ve erkeklerdeki oluşabilecek problemlere cevap arayan testlerin sonuçları baz alınarak sürdürülmektedir. Edinilen veriler yeteri kadar net değilse; infertilite(kısırlık) sebebinin saptanabilmesi ve kadının hamile olma ihtimalinin sağlanması için, daha ayrıntılı testler gerçekleştirilir.

 

yok