Yumurta Donasyonu Kimlere Önerilir?

Yumurta Nakli (Yumurta Donasyonu - Yumurta Bağışı)

Yumurta donasyonu çocuk sahibi olamayan çoğu bayana çocuk hayaline kavuşma ihtimali vermektedir. Yumurtayı desteği sağlayacak ve bu yumurtalar hakkında eşlerin yeterli düzeyde bilgilendirilmesi ve birçok rahatsızlıklar yönünden test edilmesi çok önemlidir. Eşler bu hizmetin psikolojik, yasal ve ahlaki açılarından bilgilendirilmelidirler.

 


Hangi çiftlere yumurta donasyonu tavsiye edilir?

Sağlıklı rahime sahip olup erkenden menapoza giren ve yumurta oluşturamayan bayanlar(istatistiklere göre 40 yaşından genç %1-2 kadının böyle bir rahatsızlığı bulunmaktadır). Endometriozis, enfeksiyon ya da kanser gibi nedenlerden dolayı yumurtalıkları alınmak zorunda kalınmış bayanlar. Çalışmayan overlar ile dünyaya gelmiş genetik rahatsızlığı bulunan bayanlar ( Turner Sendromu). Yumurta büyütücü ilaçlara küçük düzeyde veya hiç yanıt vermeyen bayanlar.

Genetik rahatsızlık taşıyıcısı olan ve bu rahatsızlığı yeni jenerasyonunabulaştırma ihtimali  bulunan bayanlar (hemofili, Duchenne's muscular distrofisi, Huntington's koreası gibi). Kromozomal anormallikle ilişkili olup sürekli düşük yapan bayanlar. Bu gibi vakalarda rahatsızlığın ana rahminde tespit edip hamilelik bitirilebilmektedir, fakat bu eşler için zor bir durumdur. Bu bireylere IVF(Tüp bebek) tedavisi gerçekleştirip embriyo biyopsisi (PGT) ile sağlıklı bireyler dünyaya getirilebilmektedir.

yok