Yumurta Bağışçısı (Donörü) Seçimi

1.Kıbrıs’ta  Yumurta Donasyonu için tanıdık bayandan yumurta talep eden bir kadın tıbbi ve genetik bir hastalığı bulunmayan 21 - 30 yaşları arasında sağlıklı bir donör tercih edilmelidir. Seçilen donöre bulaşıcı rahatsızlıklar için tarama tetkikleri uygulanacak ve Avrupa İnsan Üremesi ve Embryoloji Derneği (European Society of Reproductive Medicine (ESHRE)) ve Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (the American Society for Reproductive Medicine (ASRM)) kuruluşlarının belirlediği standartlar ile yapılmaktadır.

 

2.Anonim Verici 
Yumurta donörü anonim(yani kimliği gizli tutulması) olduğunda, yumurtaları hem alıcının hem de donörün bilgileri kesinlikle gizlilik protokolü uygulanmaktadır. Kıbrıs’ta gerçekleştirilen Yumurta Donasyonu anonim yumurta verimi tıbbi yönden sperm bağışına çok benzese de, şuan ki teknolojiyle gelinen noktada yumurtaların spermlerle aynı şekilde dondurularak korunmaz.

Anonim donör olma talebinde bulunan bayanlardan yalnızca standart vücut kilo endeksine sahip olan, önceden tıbbi ve genetik rahatsızlığı olmayan, ESHRE ve ASRM standartlarına uyan tarama tetkiklerinde bulaşıcı rahatsızlığının bulunmadığı teyit edilen 21 - 30 yaşları arasındaki bayanların başvuruları kabul görmektedir.

Yumurta Bağışçısına (Donörü) Yapılan Testler 
1.Verici profili formu. 
2.Doktorun ilk muayenesi ve değerlendirmesi. 
3.Gerçekleştirilen minimum laboratuar tetkikleri eğer ihtiyaç duyulursa ilave tetkikler yapılır

Kan grubu

HIV Antikoru

Hepatit B ve C Yüzey Antijenleri

Sifilis için RPR

4.Gonore, Klamidya, Ureaplasma ve Mycoplasma için rahim ağzı kültürleri. 
5.Karyotip (Kromozom testi).

yok