Çocuğunuzun Cinsiyetini Belirlemek İster miydiniz?

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Evlilikten sonra, evli çiftlerin hayallerini süsleyen ilk oluşum çocuk yapmaktır belkide... Bireyler kendileri için en iyi olacak çocuğu hayal ederek başlarlar bu hayale. Peki ya gelecekte dünyaya gelecek çocuğunuzun cinsiyetini önceden belirleyebilseydiniz?

Cinsiyet belirlemedeki yöntemler bilim adamları tarafından 1996 yılından beri araştırılmaktadır. İsviçreli bilim adamları bu tarihten günümüze kadar geliştirdikleri ve tamamen doğal olan bu yöntemi "Babychoice" olarak isimdirmişlerdir. Bilim adamları anne ve evladını hiç bir riske sokmadan, %90 gibi yüksek bir oranda başarı sağladığını söyledikleri bu yöntem ile karşımıza çıkmışlardır. Peki gerçektende cinsiyet belirlemek mümkün müdür?

Titiz bir çalışma sonucunda anneden alınan yumurtalar ve babadan alınan sperm hücreleri bir araya getirilerek, seçilen en iyi örnekler takip edilir ve döllenmenin sonucunda cinsiyet belirleme yöndemi ile cinsiyetler tayin edilebilir. Anneden alınan yumurta ve baba sperm nakli sırasında çok titiz ve seçici davranılmalıdır. Cinsiyet belirlemedeki tedavi sürecinin en önemlisi tüp bebek tedavisinde başlar. Bu evrede anne ilaç tedavisiyle yumurta sayısını arttırır. Daha sonra artan yumurta hücreleri alınarak toplama işlemi yapılır. Bu işlem sırasında anne adayı hiç bir ağrı ve sızı hissetmez. Alınan yumurta hücreleri baba adayından alınan sperm hücreleriyle döllenerek cinsiyet belirlemesi işlemi yapılır. Bu işlem gerçekleştikten sonra sağlıklı embriyolar anneye transfer edilerek sürec tamamlanmış olur. Bu işlem ücretleri 5000-8000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

yok