Cinsiyet Belirleme Yöntemleri

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

21. yy ın en yaygın sorunlarından biri şüphesiz ki kısırlıktır. Bir çok çift bu şikayetle doktorlara başvurur ve tedavi olmal isterler. Kısırlık kadınlarda görülebildiği gibi erkeklerdede son zamanlarda ortaya en sık çıkan hastalıklardan biridir.

Bu hastalık sağlıklı yada hiç sperm üretememe şeklinde tanımlanır. Bu durumda olan ve çoçuk sahibi olmak isteyen erkekler için bir kaç alternatif tedavi yönteminden birisi sperm nakli 'dir. Bu yöntem sayesinde kısır erkek birey belli bi süreç sonrasında çocuk sahibi olabilmektedir. Bu süreç sperm bankalarında bulunan sperm donörlerinin bağışladığı spermleri almakla başlar. Bu bankalara bağışta bulunan kişiler ancak hepatit B, HIV, hepatit C gibi belli sağlık testlerinden geçtikten sonra kabul edilebildikleri için alıcılar bu baklara güvenir. Daha sonra bu süreci spermin nakli takip eder. Bu yöntemle bebek sahibi olan bireyler eğer isterlerse cinsiyet belirleme şansına sahiptirler. Bu opsiyon bazı ebevenyler için büyük bir avantaj olmakla birlikte bazı ebeveynler ise çocuğun cinsiyetini dahi öğrenmek istemez ve bu onlar için doğumda bir süpriz olur. Bu insanlara seçme özgürlüğü vermenin bir parçasıdır. Bu operasyonun sonucunda başarı şansını etkileyen birçok değişken etken vardır. Örneğin; bayanın yaşı bu konuda oldukça önemlidir. Aynı zamanda sonuçun olumlu olması bayanın yumurtalık rezervi ve tedaviye cevabıylada doğru orantılıdır. Tüm bu etkenlerin pozitif olması sonucunda, sonuç çoğunlukla pozitif olur.

yok