Tüp Bebekte Cinsiyet

Teknolojinin ve bilimin en mükemmel buluşudur tüp bebek. Tedavinin birçok aşamasında farklı farklı yöntemler uygulanarak sonuca ulaşılması sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisiyle elde edilen embriyolardan yani döllenmiş yumurtadan alınan hücre ile inceleme yapılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun bulunması işlemine cinsiyet seçimi denilmektedir. Cinsiyete bağlı geçiş gösteren tek gen hastalığına sahip çiftlerde ve aile planlaması amacı bu işlemi isteyen çiftlerde uygulandığı bilinmektedir.

Cinsiyet Belirleme

Tüp bebek tedavisine başlanmasıyla yumurta hücrelerinin çoğaltılması amacı ile ilaçlar kullanılarak yumurta artırma işlemi yapılır. Daha sonra 7-12 gün annenin yaşına göre uygulanan dozlar neticesinde yumurta hücreleri istenen boyuta ulaşıldığında çatlama iğnesi yapılarak daha sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Basit ve ağrısız olan bu işlemden sonra baba adayından sperm örnekleri alınır. Yumurtalar döllenerek embriyo haline getirilir. Embriyoların gelişimi takip edilerek 3 gün PGT sistemi yani cinsiyet seçimi neticesinde cinsiyet belirleme işlemi gerçekleştir.

Yumurta Donasyonu

Günümüzde birçok kadın bazı rahatsızlıklardan dolayı veya erken menepozdan kaynaklı anne olamamaktadır. Bazı kadınlarda menepoza girmelerine rağmen ikinci ve üçüncü çocuklarını kucaklarına almak istemektedirler. Kadınların eşlerinden alınan sperm ile bir donörden yani vericiden elde edilen yumurtanın mikroenjeksiyon yöntemiyle oluşan embriyonun daha sonra kadına transfer edilmesi işlemine yumurta donasyonu denilmektedir. Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle bu işlem neticesinde sağlıklı bir verici sayesinde anne olma imkanı bulmaktadır.

yok