Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Tercihi Hakkı

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Günümüzde birçok anne ve baba normal yoldan anne ve baba olamamaktadırlar. Ancak teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle tüp bebek tedavisiyle artık anne ve baba olmak bazı tedavilerin gerçekleşmesi sonucu mümkündür.

Bunun yanı sıra yapılan tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen embriyolardan alınan hücrelerin incelemesi yapılarak cinsiyet seçimi işlemi yapılmaktadır bu işlem sayesinde kız veya erkek çocuk tercihini kullanmak mümkün olmaktadır.

 

Cinsiyet Belirleme İşlemi

Bilimin harika bir buluşu da tüp bebek tedavisine başlayan anne ve baba adaylarının tedavisi aşamasında cinsiyet belirleme işlemini gerçekleştirmeleridir. Bu işlem tüp bebek tedavisi aşamasında yumurta hücreleri ilaç kullanılarak çoğaltılır ve belirli sayıda çoğaldıktan sonra çatlama iğnesi yapılarak yumurta toplama işlemi yapılmaktadır. Bu işlem basit ve ağrısız olmakla beraber lokal anestezi yapılarak da mümkün olmaktadır. Daha sonra baba adayından sperm örnekleri alınır ve yumurtalar döllenerek embriyo haline getirilir. Embriyoların gelişimi takip edilerek 3 gün cinsiyet seçimi neticesinde tercihen belirleme işlemi gerçekleştirilir.

 

Yumurta Donasyonu İşlemi

Doğal yollarla anne olamayan birçok kadın günümüzde anne olma hayali kurmaktadır. Kadınsal bazı hastalıklardan yani hormonal hastalıklardan veya erken menopoza girilmesi sonucu anne olamayan kadınların bebek beklentileri yumurta donasyonu işlemi ile gerçekleşmektedir. Günümüzde bazı ülkelerde yaygın olmakla beraber birçok insanın tercih ettiği bu işlem, anne olmak isteyenlerin eşlerinden alınan sperm ile bir donörden yani vericiden elde edilen yumurtanın mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenmesi ve oluşan embriyonun daha sonra kadına transfer edilmesiyle gerçekleşmektedir.

yok