2016 Yılı Kıbrıs Cinsiyet Seçimi (Cinsiyet Tayini) Fiyatları

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Cinsiyet tayini olarak da adlandırılan cinsiyet seçimi, uzun zamandır tüp bebek tedavisi uygulanan anne-baba adaylarının sık başvurduğu bir yöntemdir. Türkiye dahil birçok dünya ülkesinde yasak ya da sıkı kanuni kurallara dayalı olan bu yöntemde, doğacak bebeğin kız ya da erkek olması önceden tercih edilmektedir.


Standart tüp bebek aşamalarında uygulanan bir dizi işlemin ardından cinsiyeti belirlenen sağlıklı embriyolardan istenilenlerin anne rahmine yerleştirilmesi ve yerleştirme aşamasından yapılan bir takım testlerle doğacak bebeğin cinsiyetinin istenilen şekilde belirlenmesi mümkündür.
Kıbrıs Cinsiyet Seçimi için belirlenecek fiyat ise, yine tüp bebek tedavisi uygulanacak anne-baba adayına göre değişecektir. İzlenecek yöntem, kullanılacak ilaçlar ve bu ilaçların dozları cinsiyet seçimi fiyatları için belirleyici detaylardır. Türkiye’de bu uygulama bir takım uzmanların genetik açıdan sakınca görmesiyle ve bu sakıncanın sağlık raporu ile kanıtlanarak geçerlilik kazanması ile uygulanabilmektedir. Avrupa’da ise fon desteği olmadığı için çok yüksek rakamlara ulaşan cinsiyet seçimi fiyatları, Kıbrıs’ta yaklaşık 5,200 – 8,000 Euro arasında değişmektedir.

yok