Cinsiyet Belirleme İşlemi

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Cinsiyet belirleme işlemi üzerine yapılan araştırmalar arasında, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi direktörü tüp bebek doktorlarının araştırmaları ön plana çıkmış ve dünya çapında ses getirmiştir.

Cinsiyet seçimi sırasında sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için laboratuvar ortamında kormozomal ve genetik anomaller teşhis edilir. Bu işlem oldukça detaylı bir çalışma gerektirir. Bu yöntem 90’lı yıllarda bebeklerde cinsiyet ile aktarılan hastalıkları önlemek amacıyla kullanılmıştır fakat günümüzde buna ek olarak bebeklerin cinsiyetini belirlemek içinde kullanılır.

Tüp bebek doktorları Cinsiyet belirleme üzerine yaptığı araştırmaların yanı sıra yumurta ve sperm donasyonu üzerine de araştırmalar yürütmektedir. yumurta donosyonunu tüp bebek tedavisinden ayıran özelliği anne adayının yumurta rezervlerinin tamamen tükenmiş olmasıdır. Bu durumda anne adayına sadece rahmi gebeliğe hazırlamak amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi yönteminde cinsiyet belirlemek mümkündür. Bazı ebeveynler bunu tercih etmekte bazıları ise şansa bırakmak istemektedir. Cinsiyet seçimi sırasında olası hastalıklarda tespit edilebildiği için ebeveynlere sıkça tavsiye edilir.

yok