Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu

Yumurta nakli tedavisi olarak da bilinen yumurta donasyonu, taşıyıcı annelikle sık karıştırılan bir yöntemdir. Taşıyıcı annelik, bebeğin başka bir rahimde büyümesi demektir. Yumurta sahibi ise duruma bağlı olarak anne adayına da ait olabilir, taşıyıcı anneye de ait olabilir.


Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu işlemi, başka bir kadından alınan (donör) yumurtaların kullanılması esasına dayanmaktadır.
Çeşitli sağlık nedenleri ya da menopoz sonucunda üreme şansı olmayan kadınlar, gerekli muayenelerin ve rahim kontrolünün ardından yumurta nakli tedavisi kapsamına alınmaktadır. Öncelikle anne adayının rahim iç duvarının hamileliğe elverişli olup olmadığı incelenir, elverişli ise donör (yumurtası kullanılacak kadın) arayışına başlanır.
Kıbrıs’ta yumurta donasyonu yaptıranlar için donör seçimi
Yumurta nakli tedavisinde en önemli aşama, donör seçimidir. Bu hassas konuda, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi donör seçimi için gerekli tüm yardımı sağlamaktadır.
Donör adayları, anne-baba adayının fiziki özelliklerine, saç rengi, göz rengi, ten rengi, boy gibi genetik özelliklerine uyumlu olarak seçilmektedir. Uygun görülen donör adayı, bir sonraki aşamada çok kapsamlı bir sağlık taramasına girmektedir. Genetik rahatsızlıklarının, hamilelikle aktarılacak bir hastalığının olup olmadığı, psikolojik ve ruhsal açıdan sahip olduğu özellikler gibi detaylı bir taramanın ardından, yeterli görülürse yumurta donasyonu süreci başlatılır.
Böylece, donörden alınan yumurtanın ne kadar sağlıklı olup olmadığı soruları da tek tek cevaplanarak anne-baba adayının aklındaki eksikler de tamamlanmış olur.
Donör seçimi kadar, bu uygulamanın yapılacağı tüp bebek merkezi seçimi de büyük önem taşımaktadır. Klinik seçiminde, yumurta donasyonu başarı oranları yüksek, kaliteli ve güvenilir hizmetin yanı sıra tecrübeli bir personel, tercih kriterleriniz arasında olmalıdır.
Bu konuda da Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ve tüp bebek uzmanı Jin. Opr. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen, hem tecrübesi ve hizmet kalitesiyle, hem de başarılı yumurta donasyonu oranları ile binlerce çift için umut olmaya devam etmektedir.

yok