Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi olacak hastaların birçoğu bu tedavinin dini inançları sebebi ile caiz olup olmayacağını merak eder ve bu hususta kararsız kalır. Tüp bebek tedavisi olacak kişi dini açıdan herhangi bir problem yaşamaz. Tüp bebek tedavisinde yapılan işlemlerde kullanılan üreme hücreleri erkek ve bayan ebeveyn adaylarına aittir. Tüp bebeği tedavisi ile bebek sahibi olmanın normal yol ile bebek sahibi olmaktan farkı tüp bebeğin ilaç tedavisi ve laboratuvar şartlarında gerçekleşmesidir.

 

Tüp bebek tedavisine olumlu bakan bir çiftin yaşayacağı birinci seviye anne adayının belirli süre zarfında ilaç kullanması gerekmektedir. Sonra bu süreçte sonunda çeftlerin herikisinden de alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında özel işlemler uygulanarak birleştirilir. Bu işlem sonucunda oluşan embriyolar içinden kaliteli bir şekilde gelişen embriyo yada embriyolar anne adayının karnına aktarılır. Daha sonra yapılan kan testi sonucundan anne adayının hamilelik durumuna kontrol edilir.

 

Ramazan ayında olduğumuzdan dolayı tüp bebek tedavisi olmak isteyen anne ve baba adayları ramazanda tedavi sürecindeki işlemlerin oruç tutumada sorun teşkil edip etmeyeceğini merak etmektedirler. Tüp bebek tedavisi sürecinde oruç tutmaya engel problem bulunmamaktadır. Eğer özel bir sağlık probleminiz bulunmuyorsa ramazan ayında anne ve baba adayına sorun teşkil edecek bir tedavi metodu değildir. İlaç kullanmanız gerektiği zamanlarda doktorunuzun izin verdiği ilaçlarınızı iftardan sonra tüketebilirsiniz.

yok