YUMURTA DONASYONU NASIL YAPILIR?

Yumurta donasyonu tedavisine başlanmadan önce alıcı bireylerden genel sağlık taraması hormon tetkikleri (tiroid hormon testleri, prolaktin vs. ), sarılık tetkikleri, kadın bireyin tüpleri ve rahim içi hakkında veri toplamak için ilaçlı rahim filmi HSG (histerosalpingografi) ve erkek adaydan sperm analiz testi (spermiogram) yapılabilir.


Bu tetkikler sonucunda bir sorunla karşılaşılırsa problemin çözümüne yonelik tedaviye başlanır. Çiftin ve donörün menstruasyon siklusları senkronize işlemi yapılır. Bu işlem için doğum kontrol ilaçları ya da benzer hormon ilaçları verilebilir. Donör, yumurta hazırlama işlemine başlayınca ilk iş anne adayına artan dozlar da 12-14 gün süre ile östrojen kullanmına başlatılır. Östrojen, aktarım işlemi yapılacak embriyoların rahime yapışması için rahim içi tabakasının kalınlaşmasına yardımcı olur. Bunlara ek olarak, anne adayının folik asit ve düşük doz aspirin kullanması gerekir. Donörün yumurtaları 

toplandığı zaman baba adayı sperm örneği verir ve tüp bebek tedavisine başlanır.

 

Donasyon işlemi ile oluşan yumurtaların anne adayının hamile kalma ihtimali çok yüksektir, çünkü bu işlem ile oluşturulan yumurtalar daha kaliteli ve sağlıklıdır.

yok