Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi’ne Başlarken

Kıbrıs Tüp bebek tedavisine karar verdiğinizde sizden istenecek bazı bilgiler olacaktır. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde bildirmeniz, tedavinizin başarısı için çok önemlidir. İstenen bilgilerden bazıları şu şekildedir.

 

 • * Daha önce uygulanan tüp bebek işlemlerinize ait bilgiler
 • * En fazla bir yıl içinde çekilmiş rahim filmi (HSG). Eğer yoksa çektirmeniz gerekebilir.
 • * Sperm analiz  test raporu
 • * Geçirilmiş ameliyat veya küçük operasyonlara ait raporlar

Uygulanacak tüp bebek işlemine göre tedaviye başlandığında bazı kan tetkikleri yapılmalıdır. Yumurta nakli (Donasyonu), Sperm nakli(donasyonu), cinsiyet tayini, genetik tarama ile tüp bebek gibi işlemler de değişik testler ve raporları istenebilir.

Kadında:

 1. Kan sayımı
 2. Kanama pıhtılaşma testi
 3. Hepatit ve HIV testleri
 4.  Ani TPO (tiroid testleri)
 5. Kan gurubu

Erkekte:

 1. Kan gurubu
 2. Hepatit (HBsAg,HCV) ve HIV testleri

Daha sonra eğer yumurta nakli(donasyonu) veya sperm nakli işlemi yaptıracaksanız, istediğiniz vericiye (bağışçıya)  ait özellikleri seçebilirsiniz. Seçebileceğiniz bazı kriterler şu şekildedir.

 1. Kan gurubu
 2. Göz rengi
 3. Saç rengi
 4. Ten rengi
 5. Irk
 6. Boy ve kilo
 7. Eğitim durumu
 8. İsteğe bağlı testler (talasemi, kistik fibroz gibi)

Eğer seçtiğiniz kriterler uygun bağışçı bulunursa hemen tedaviye başlayabilirsiniz. Tedaviye başlamak için ağer adet görüyorsanız adetinizin 2 veya 3.günü, eğer menapozda iseniz istediğiniz her an başlanabilir. Tedaviniz  yaklaşık iki haftaya yakın bir süreci kapamaktadır. Bu süreç içinde hormon ilaçları kullanacaksınız ve tedavi süresinde birkaç defa ultrason kontrolü yaptırmanız gerekecektir. İki hafta kadar ilaç tedavisi sonrası eşinizin sperm örneği vermesi veya yumurta toplama işlemi için kliniğimize gelmeniz gerekmektedir. İşlem türüne göre kıbrısta kalış süreniz 5 ile 7 gün arası değişebilir.

 

yok