Polikistik Over nedir ,teşhisi pko ve tüp bebek tedavisi

Bayanlarda en fazla karşılaşılan hormon bozukluğu rahatsızlığı polikistik over sendromu (PCOS) olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında PCOS, yalnızca kadın hastalığı olarak değil, bedendeki bütün organları ilgilendiren en çok rastlanan hormonsal rahatsızlıktır. Sebebi tamamen bulunamamıştır, teorilerin üretildiği bir rahatsızlıktır. Genetik bazlı bir yumurtalık rahatsızlığı olarak görülmektedir. Sendroma genç bayanlarda ve çoğunlukla ergenlik çağına giren kızlarda rastlanılır.

 

Polikistik over rahatsızlığının teşhis edilmesinde hastaların şikayetleri önemli rol oynar.Çoğunlukla bayanların şikayetlerinin ergenlik çağından beri var olan adetler düzensizliği olarak göze çarpar. Tetkiklerde en çok akne, tüylenme ve fazla kiloluluk en çok karşılaşılan durumlardandır, çoğu da hamile olmada zorluklarla karşılaşmaktadır.

Ultrasonografik tetkiklerde yumurtalıklar da küçük sıvı kaplı şekiller sebebiyle “inci kolye” olarak gözükür.

Laboratuar testlerinde yumurtalıklar tarafından salgılanan androjen denilen hormon miktarlarının çoğalmış olduğu rastlanır. Bu rahatsızlığa sahip hastaların ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon ve şeker hastalığı saptanabilir.

 

GEBE KALMAKTA SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?

PCOS rahatsızlığına sahip hastalarda yumurtlayamama durumuyla ilişkili olarak hamile olmakta zorluklarla karşılaşılabilir. Bu sebeple tedaviye ilk olarak yumurtlamanın yeniden başlamasını sağlamakla başlanır, yardımcı metotlar; kilo fazlalığı problemi varsa kilo fazlalıklarının atılmasının sağlanması ve hap veya günlük yapılan iğne tedavi metodu ile yumurtlamanın tekrar sağlanması için yumurtlamanın uyarılması sağlanır ve aşılama ( intrauterin inseminasyon ) işleminin gerçekleştirilmesidir. Eğer bu tür tedaviler sonuç vermez ve hamile olunamaz ise tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

 

yok