İNFERTİLİTE NEDİR ?

  İnfertilite kısaca, minimum 1 sene boyunca bireylerin doğum kontrol uygulamalarından kaçınarak haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye girdikleri halde hamilelik sonucuna ulaşamamaları olayıdır. İnfertilite sebebiyle doktora başvuran bireylerde ortalama % 40-50 ihtimalle bayana, % 30-40 ihtimalle erkeğe ve % 20 ihtimalle her iki bireyle ilişkili sebeplerden kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Erkek de sperm miktarının, aktivitesinin veya standart formdaki spermlerin sayısında azalma veya meni içerisinde hiç sperm bulunamaması infertilite olabilir.

Bayanlarda ise ovulasyonun yokluğu, tüplerin tıkalı olması, endometriosiz ve bazen de rahimde var olan myomlar infertilite sebepleridir.
      Bu sebeple infertilite araştırmalarını her iki birey üzerinde eş zamanlı olarak başlatırız. Bütün bunlara rağmen % 15 vakada hiçbir sebep bulunmayabilir. Bu bireyler sebebi belli olmayan infertilite topluluğunu oluşturur. Hamileliğin meydana gelmesi için çeşitli faktöre gerek vardır. Üreme organlarının yapılarının ve işlevleri açısından standart olmalıdır. Tamamen sağlıklı olan ve çocuk sahibi olmada problemi olmayan 100 çifti araştırdığımızda bir ayda yalnızca % 20-25i gebeliğe ulaşır. Bu yüzde oran 6. ayın sonuna doğru %70 e çıkar. Bir senenin sonunda ise 100 çiftin yalnızca %80-85 oranında hamilelik yakalanmaktadır. Kısaca tüm yönlerden sağlıklıda olsa bireylerin %10-15i hamileliğe erişmek için yardımcı metotları tercih etme durumunda kalacaktır.
      İnfertilite kadın ve erkeklerin ortak problemidir, yeteneksizlik veya zayıf olma durumu değildir. Bu problemin tedavi edilmesi için denemelere başlıyan tüm bireyler farklı oranlarda psikolojik ve sosyal baskı altında kalabilirler. Bu sorunlar eşler arasında paylaşıldığında, karşılaşılan problemlerin kolaylıkla üstesinden gelinebilir.

 

yok