Erkeklerin Kısırlıktaki Rolü?

2-5 gün devam eden cinsel perhizin sonunda tüp bebek merkezine verilen sperm örneklerinin sonucunda spermlerin miktar, aktivite ve normal forma sahip spermler belirlenir ve bu duruma göre erkekte herhangi bir probleme rastlanırsa tanısı koyularak ayrıntılı şekilde değerlendirilir ve buna göre tedavi şekli belirlenir.

Erkek fertilite, çok ender olarak görülen altta yatan yaşamı tehdit eden ağır bir rahatsızlığın mesela testis tümörünün de başlangıcı olabilir. Bu sebeple net bir şekilde erkek fertilite rahatsızlığına rastlandığında üroloğun (bevliyeci) bir takım tetkik ve muayene gerçekleştirmesi gereklidir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda erkeklerde görülen kısırlığa sebep olan en önemli faktörler, Gelişim çağında geçirilen tıp da “kriptorşizm” olarak adlandırılan inmemiş testisler sorunu, üreme organında meydana gelen enfeksiyonlar ve yaşlandıkça rastlanılan “varikosel” olabilir.

 

Erkeklerde görülen kısırlığa sebep olan ve çok ender rastlanan başka faktörler ise; testis tümörleri, testiste meydana gelen yaralanma, geçirilen yüksek ateşli rahatsızlıklar, üreme kanallarının kapalı olması, ters yönde boşalma, sinir sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar, genetik yapıda meydana gelen bozulmalar, hormonsal ve cinsel fonksiyonlarda meydana bozukluklar olabilir.

Erkeğin genetik yapısından meydana gelen kısırlık sorunlarında, tüp bebek tedavileri sonucu meydana gelen bebeğin sağlığına negatif etkisi bulunacak genetik farklılıklarda belirlenebilir.

 

yok