Sperm Donasyonu Nedir?

Erkekte hiç spermin saptanmadığı ya da testislerden sperm elde edemeyen çiftler için uygun görülen bir tedavi yöntemi olan sperm donasyonu Kıbrıs’ta rahatlıkla yapılan tedavilerden bir tanesi. Ülkemizde dini nedenlerden dolayı yasaklanmış uygun görülmeyen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

 

Ülkemizden çıkıp bu tedaviyi yaptırmak isteyen çiftlerin gidebilecekleri en pratik ve en uygun yer elbette Kıbrıs olacaktır. Kıbrıs’ın bu alanda yapılan tedavilerde yıllardır hiçbir yasağı, kısıtlaması söz konusu değildir. Bu yüzden pek çok çiftin dünyanın birçok bölgesinden Kıbrıs’a geldiği görülür. Her geçen gün gelişen dünyamıza yakışır tedavilerin gerçekleştirildiği Kıbrıs’ın dünya genelinde bu alanda marka bir hale gelmesi elbette pek çok çiftin dikkatini çekmiştir. Özellikle ülkemizde bebek sahibi olmayı bir türlü başaramamış çiftlerin tercih ettiği Kıbrıs’ın ulaşım ve konaklama imkanları da ülkemizden gidecekler için oldukça cazip durumda. Amerika, Danimarka gibi ülkelerin sperm bankalarından temin edilen sağlıklı fertil erkeklerin spermleri tedavide kullanılmaktadır. Sperm bağışçısı olmak isteyen erkeklerin çeşitli açılardan incelenerek sağlıklı spermlere sahip olup olmadığı tespit edilir bunun ardından sperm hücreleri alınır. Bu yüzden tedavi şansı oldukça yüksek bir tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Çiftlerin fiziksel özelliklerine en yakın özellikler taşıyan kişinin spermleri elde edilir. Sperm bağışçıları kayıt altında durur ve her türlü özellikleri kaydedilir. Elde edilecek sperm ise; başvuru yapan çiftlerin fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterir. Kalıtsal, tehlikeli hastalıklar taşıyan genetik olarak çocuklara bunu aktarabilecek özelliklere sahip olan erkeklerin bağışçı olmasına izin verilmez. Testlerle bu durumu inceledikten sonra karar verirler. Kıbrıs tüp bebek gerçekten sıra dışı niteliklere sahip ve bu anlamda pek çok insanın dikkatini çekmiş durumda. Yalnızca ülkemizden değil tüm dünya genelinden insanların Kıbrıs’a gelerek tedavi oldukları görülür. Görülen tedavinin başarıya ulaşması elbette uzman doktorun uzmanlığına ve klinik imkanlarına bağlıdır. Kıbrıs tüp bebek merkezi seçiminde çok dikkatli hareket etmek gerekir. Pek çok merkez olsa da her merkezin ihtiyaç ve beklentilere yanıt verebileceği düşüncesi insanları aldatacaktır. Bu yüzden küçük bir ön araştırma sürecinin ardından karar kılınmalıdır.

 

Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen bu alanda kendisini yeterince kanıtlamış değerli isimlerdendir. Kıbrıs’te kendi merkezin göstermiş olduğu faaliyetleri her zaman için kendinden bahsettirmekte. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri bir doktordan bahsetmekteyiz. Yumurta donasyonu ve diğer tedavilerde gerçekten iyi bir uzman doktor.

yok