Cinsiyet Seçimi Nerede Serbest?

Cinsiyet seçimi çeşitli nedenlerden dolayı Avrupa ülkelerinde ve diğer dünya ülkelerinde yasaklanmış bir işlem. Bakıldığı zaman serbest bölgelerden Kıbrıs’ın yıllar boyu bu alanda ihtisas yapmış ve yeterince tecrübeyi elde etmiş uzmanları barındırdığı dikkat çekmektedir.

Bu bakımdan Kıbrıs genelindeki tüp bebek merkezleri sizler için iyi bir seçenek olabilmektedir. Ülkemizde son yıllarda bu alanda ne kadar atılım yapılırsa yapılsın Kıbrıs’ta ve Avrupa ülkelerinde sunulan kalitedeki hizmetlerin sunulamadığı görülmektedir. Ülkemizde de tüp bebek noktasında markalaşmış farkını ortaya koymayı başarmış oldukça başarılı isimler mevcut ancak, bazı alanlarda ön plana çıkmayı başaran bölgelerin ülkemizden daha öncelikli hale geldiği dikkat çekmekte. Ülkemiz tüp bebek merkezi bakımından zengin bir ülke olsa da her şehirden bu hizmeti almak pek mümkün olmamakta. Bakıldığı zaman daha çok büyük şehirlere yönelen insanların İstanbul, Ankara gibi şehirlerde kısırlık problemlerinden dolayı çocuk sahibi olamamalarına çözüm aramaktadırlar. Bazı durumlardan dolayı tüp bebek denemeleri de başarısız olan çiftlerin umutlarını kaybetmelerine yakın donasyon seçeneklerini düşünmeye başladıkları dikkat çekmekte. Donasyonun tüp bebek yönteminden çok daha kesin sonuçlarla karşılaştırdığı bilimsel verilerle kanıtlanmış durumlar arasında bulunmakta. Bakıldığı zaman; sorunlu tarafın pasifize edilmesi ve dünya genelinde sağlıklı, genç ve dinamik bir donörden elde edilen üreme hücrelerinin kullanılması daha kesin sonuçlarla karşılaştırmaktadır. Kısırlığın kadın ya da erkek taraflı problemlerden ya da her iki tarafta da bulunan problemlerden kaynaklandığı biliniyor.

 

İnsanların çeşitli sağlık problemlerinden dolayı sağlıklı bir gebelik oluşturamadıkları gibi sağlıklı bir bebeği dünyaya getiremedikleri de dikkat çekiyor. Yıllar boyu bebek sahibi olamamış çiftlerin günlük yaşamlarında, sosyal ortamlarda bebek sahibi çiftlere imrenerek bakmaları son derece normal bir durum çünkü; bebekler gerçekten aile bağlarını güçlendiren ve insanları yaşama bağlayan canlılar. Bu anlamda bebek sahibi olamayan çiftlerin şifalarını aramaları fazlasıyla büyük bir önem taşıyor. Günümüz şartlarında tüp bebek gibi alternatif yöntemlerle bebek sahibi olmak çok daha kolaylaşmış durumda. Bu noktada çiftlere düşen görev: tedavinin yapılacağı merkezin ve uzmanların doğru seçilmesi olacaktır. Doğru merkezlerde alanında başarılı uzmanların yürütmüş olduğu tedavilerin genel anlamda başarılı sonuçlarla karşılaştıracağı unutulmamalı. Çoğu çiftin tüp bebek tedavisinde çevrelerinden duydukları ilk isme yönlendikleri görülmektedir. Son derece yanlış bir tavır olduğunu söylemekte fayda görüyoruz. Herhangi bir tüp bebek merkezi ya da uzmanı hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmadan hüküm verilmemeli. Bu şekilde hareket edildiğinde çok daha kesin sonuçlarla karşılaşılmış olunacaktır. Günümüz şartlarında araştırma yapmakta fazlasıyla kolay. İnternet ortamlarının sunduğu avantajlardan en iyi şekillerde yararlanan çiftlerin çok geçmeden bulmuş oldukları merkezler ve uzmanlar aracılığıyla başarılı gebelikler oluşturdukları görülmekte. İnternet ortamları sayesinde hiçbir bilginin gizli kalmadığı dikkat çekiyor. İnsanların tedavi oldukları herhangi bir merkezle ilgili görüşlerini internet ortamlarına taşımaları tedaviye henüz başlamamış olan çiftlere merkezler hakkında net bilgiler vermektedir. Hasta yorumlarının genel anlamda reklamdan uzak veriler olması insanlara güvenilir bilgiler vermesine neden olmakta.

 

Cinsiyet seçimi fiyatı şeklinde yapacağınız araştırmalar sizleri doğrudan tüp bebek merkezlerinin kurumsal sitelerine yönlendirecektir ve bu siteler üzerinde genelde ortalama fiyatlardan bahsedilir. Yani; sizlere belirli bir aralık verilir ve genel anlamda tüm merkezlerde bu rakamlara yakın rakamlarla tedavi gerçekleşir. Kıbrıs tüp bebek fiyatı da aynı şekilde izah edilebilir. Ortalama fiyatlarını öğrendiğiniz tedaviye başlamadan önce bütçenizi bir kenara ayırmanız ilk defa gideceğiniz bir ülke ya da bölgede birtakım problemlerle karşılaşmanızı engelleyecektir. Bu bakımdan ortalama fiyatların insan yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

yok