Covid-19 Ve Tüp Bebek Tedavisi

covid-19 tup bebek

Covid-19 ve tüp bebek tedavisi son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 salgını her şeyi olduğu gibi tüp bebek tedavisini de olumsuz etkilemiştir.

Ancak normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde tedbirlerin alındığı güvenilir  tedavisi yapılabilmektedir. Tedaviyi yapacak olan ekibin ve tedavi olacak kişinin korona virüs testleri yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanılabilir. Tabi ki bu süreç boyunca hem tedaviyi yapacak hem de tedaviyi alacak olanların tüm tedbirleri almış olması gerekir. Covid-19 önlemleri kapsamında, tüp bebek tedavisini uygulayan ekip tedavi esnasında maske ve eldivenle hizmet vermeli özel korona virüs sağlığa uygunluk tedbirleri alınmalı ve sosyal mesafeyi korumak amacıyla sınırlı sayıda ve sadece randevulu hasta kabul edilmelidir. Aynı zamanda tedaviyi alacak olan çiftler de maske ve eldiven gibi virüsten koruyucu giysiler giymelidir.


TEDAVİDEN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Tüp bebek tedavisi anneye uygulanan bir tedavi olduğu için anne adayının öncelikle psikolojik olarak buna hazır olması gerekmektedir. Bu tedavide sigara ve alkol kullanımı tedavinin başarı oranını düşürmektedir. Bu nedenle en az 2 ay öncesinden sigara ve alkol tüketimi bırakılmış olmalıdır. Çay, kahve gibi kafein oranı yüksek içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Günde 2 fincandan fazla kahve içilmemeli ve diğer kafeinli yiyecek ve içecek tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. En az 1 ay öncesinden b12 ve folik asit desteği alınmalıdır. Çünkü bu vitaminler bebeğin beyin yapısının gelişiminde oldukça etkilidir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar d vitamini eksikliğinin de üreme üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Tedaviye başlamadan önce d vitamini kontrol edilmeli ve yetersiz ise mutlaka d vitamini tedavisi alınmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmeli ve stresten uzak durulmalıdır. Bu hem vücudun bağışıklığını güçlendirecek korona virüse karşı da dayanıklılık sağlayacaktır. Önlem amaçlı anne ve baba adayının bebeğe geçebilecek genetik rahatsızlıkları kontrol edilmelidir. Anne adayının rahim içinde bozuklukları varsa bunlar tedavi edilmeli daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Bütün bunlar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra covid 19 tedbirleri alınmış güvenilir bir merkezde tüp bebek tedavisi almanın herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

yok