whatsapp

Tüp Bebek Tedavisinde transfer işleminden sonra nelere dikkat edilmeli

Tüp bebek uygulamasından sonra fazla olan kaliteli embriyolar çiftlerin izni alınarak dondurulup uygun koşullarda korunabilir. Dondurulan embriyolar çiftlerin tercihine göre ileride çözülüp, hamilelik elde etmek için işe yarayabilir.

Daha önceden dondurulmuş embriyolar kullanılmak istendiğinde, bayanların yumurtalarının büyümesi için ilaç tedavisi uygulanmasına ve yumurta toplama zahmetinde bulunmasına ihtiyaç olmaz. Embriyo dondurma işlemi şüphesiz ki tüp bebek tedavisinde pozitif sonuç elde etmeyi artıran değerli bir metotdur.

 

Transfer işleminden sonra önem gösterilecek noktalar;

  • Merkezi uzak şehirden ziyaret eden eşler, 1 günlük istirahatten sonra yaşadıkları şehirlere geri dönebilirler.
  • 1 – 2 günlük zaman diliminde adet, bel ve kasık ağrısı, çok az olarak ta vajinada kanaması olabilir, telaşlanmayınız.
  • Özellikle 15 yumurta ve üzeri yumurtası toplanan kadınların, nefes darlığı, karın bölgesinde büyük şişkinlik, mide bulantısı, kusma gibi şikayetleri baş gösterirse kesinlikle doktorunuzu ya da merkezinizi bilgilendirmeyi ertelemeyiniz.
  • Reçetede yazan ilaçları da eksiksiz saatinde kullanmayı sakın unutmayınız.
  • En uzun 1 saat yatak istirahatinden sonra  merkezden ayrılabilirsiniz. Daha fazla yatak dinlenmesi hamilelik ihtimalini çoğaltmaz.
  • Normal hayatınıza düşük tempoyla girerek tekrar kalan hayatınıza devam edebilirsiniz. Hamilelik sonucu netleşinceye kadar ağır spor, ağır yük egzersizlerinden kaçınınız. Bu zaman süresince devamlı istirahatin bir yararı yoktur. Yemek, bulaşık gibi normal ev işlerine dönülebilir. Araba ve uçak gibi vasıtalarla yolculuklarda bulunabilirsiniz.
  • Hamilelik testi sonuçlanana kadar cinsel ilişkide bulunmayınız.
  • Vajinal kanamanız olsa da, zamanı geldiğinde hamilelik testini yapmayı unutmayınız. Vajinal kanama sizde herhangi bir olumsuzluk yaratmasın vajinal kanama her zaman hamile kalamadığınız sonucunu vermez, düşük yapma tehlikesi veya dış hamilelik gibi negatif sonuç ihtimali de olabilir.

 

yok