whatsapp

Tüp Bebek Tedavisi Trasferden Sonra Gebelik Belirtileri

Tüp bebek uygulamasında transfer işleminden 12 gün geçtiğinde kan kullanılarak yapılan hamilelik testi veriler baz alınarak gebe olunup olunmadığı belirlenebilir. Hamilelikle alakalı hormonlar daha anne kanına nüfuz etmediğinden kandan gebelik testi gerçekleştirilene kadar hiçbir belirti görülmez. Gebelik testi en erken tüp bebek transfer işlemi gerçekleştikten 15-20 gün sonra yapılabilir.

Tüp bebekte gebelik belirtileri nelerdir?

Tüp bebek gebeliklerinin normal sebeplerden ötürü gerçekleşen hamileliklerden herhangi bir farkı yoktur. İlk belirtiler mide bulantısı ve arada eşlik eden kusma, bitkinlik, göğüs bölgesinde hassaslık ve dolgunluk, beta-hCG anlamı kandan gerçekleştirilen hamilelik testi neticesi pozitif sonuçlanan anne adaylarımız hamile sayılır ve 2 hafta geçtikten sonra ilk hamilelik ultrasonu için davet edilir.

Tüp bebek transferinden sonra ne yapılmalı?

  • Transfer işlemi gerçekleştikten sonra bol bol yatak dinlenmesi gebelik ihtimalini çoğaltmıyor ve hatta bazı araştırmalarda başarı ihtimalini azalttığı bazı bilim adamlarınca söylenmektedir.
  • Transfer işlemi gerçekleştikten sonra kısa bir (1 saatten kısa) yatak dinlenmesinin gebelik pozitif sonuçlanması yönünde herhangi bir yararı yoktur.
  • Transfer işleminden sonra anne adaylarının stresli bir işi olmadığı ortamda ve doğuma negatif etkide bulunabilecek kimyasallar etki etmediği sürece iş ve normal hayatlarına dönmelerinin olumlu etkisi vardır.
  • Gün içinde 30dk yürüyüş gibi basit ve az yoran hareketlerde bulunmanın tüp bebek uygulamasının olumsuz değil aksine olumlu etkisi vardır.

 

yok