whatsapp

Embriyonun son seviyesi “Blastokist Aşaması”

Blastokist Seviyesi; Embriyonun geldiği en yüksek aşamadır yani embriyo artık rahime yapışmaya hazırdır. Günümüzde daha da gelişen teknoloji ile laboratuarlarda embriyo canlılığı rahmin dışarısına göre daha uzun yapılmıştır ve bugünlerde tüp bebek merkezlerinde yüksek başarının sıkça duyulduğu 5. ya da 6. gün transferleri gitgide çoğalmıştır. Buna “5. Gün Transferi” ya da “blastokist transferi” denilir.

Faydaları;

  • Uyum sağlama ihtimali yüksek embriyoları kullanarak az miktarda embriyo transferi gerçekleştirip çoğul gebelik ihtimali küçültülür,
  • Embriyoları en son seviye olan blastokist seviyesinde dondurabilmek

Genel çerçevede bakıldığında blastokist evresinde embriyo transferi hamilelik ihtimalini çoğaltır. Aynı zamanda blastokist seviyesine erişemeyen embriyolarda hamilelik ihtimalini azaltır.

Tüp bebek başarı ihtimalini yükseltebilmek için blastokist evresinin farklı fonksiyonları göz önünde bulundurulmalıdır. Daha da önemlisi 2. Ve 3. gün embriyolarındaki gibi blastokist evresinin kalitesi ve gelişim ihtimalidir.

Anne adayına en kaliteli ve gelişim evresinin son seviyesindeki blastokistdeki embriyoyu transferini gerçekleştirmek hamilelik ihtimalini önemli düzeyde çoğaltacaktır. Ayrıca Tüp bebek merkezimizde bulunan metot ile blastokist evresindeki embriyonun dış kabuğu soyulup transferini gerçekleştirerek daha verimli neticeler gözlenmektedir.

Tüm dünyada bilim adamlarınca hala araştırılan metotlar arasında bulunan Blastokist transferinde başarıyı pozitif etkileyen yeni metot bilgileri sürekli gelmektedir.

Genetik incelemelere (PGT) ne zaman yapılır?
Ailede eğer genetik yollarla bulaşan, yeni doğacak çocuğa bulaşabilecek bir rahatsızlık bulunuyorsa genetik inceleme testinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu testte embriyolar bu rahatsızlıklar yönünden incelenir ve embriyo transferinde hastalıklı embriyolar kullanılmaz ve yeni jenerasyon daha sağlıklı olur. Bireyler tüp bebek uygulamasına başlamadan kesinlikle ayrıntılı testleri gerçekleştirmelidir.

 

yok