whatsapp

Tüp Bebek Merkezleri

Bebek yapmak isteyen insanlar ara ara sıkıntılı dönemler yaşayabiliyor. Uzun bir zaman sabredip tüp bebek uygulamasından sonuç alamama psikolojik sıkıntı verebiliyor. Uzun bir süreç gerektiren bu işlemler çiftlerin ilişkilerini bozup ruhsal sıkıntı yapabiliyor.

 

İlk aşamada en kısa sürede doğru tedavi için ilk önce en doğru tüp bebek merkezini seçmek büyük önem taşımaktadır.

Kıbrıs da her ilçede bir tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Türkiye’de ortalama yüz evli çiftten en az biri infertilite (kısırlık) ile mücadele etmektedir. Çiftlerin sayısının artmasıyla birlikte tüp bebek merkezlerinin sayısı da doğru orantıda artmaktadır.

Tüp bebek uygulaması maliyeti fazla olan bir tedavidir. Fakat çiftler çocuk istemelerinden dolayı tüp bebek tedavisine yöneliyorlar.

Doğru tüp bebek merkezi tercihinizde size yardımcı olacak soruları sizin için listeledik;

  • Merkezde görev yapan ekibin tecrübesi kaç yıldır?
  • Tüp bebek Merkezi ne kadar süredir faaliyettedir?
  • Hamilelikte başarı oranları kaçtır? 
  • Dondurulmuş embriyoların çözülmeden sonra canlılıklarını sürdürme ihtimali nedir?
  • Çözülmüş embriyoların ana rahmine transferinden sonra hamilelik elde etme ve sağlıklı gebelik ihtimalleriniz nedir?

Tüp bebekte başarı yüzdeleri merkezlere göre farklılık göstermektedir ama bu başarı yüzdesi yanıltıcı olabilir sebebi ise bazı tüp bebek merkezleri başarı ihtimali fazla olan insanların tedavisini kabul eder, örneğin genç insanlarda başarı ihtimali fazladır ve yaş itibariyle orta yaşın üzerindeki hastaları nadir kabul eder. Bu şekilde başarı ihtimalini daha yukarda tutar. Bu dolayı tüp bebek başarı yüzdeleri sizleri şaşırtmamalıdır.

Tüp bebek uygulamadan önce merkez tercihine özen gösterilmeli ve önceden tüp bebek merkezini yeteri kadar araştırmamız faydalı olacaktır.

 

yok