whatsapp

Tüp Bebek Uygulamasından Sonra

Tüp bebek uygulamasından sonra normal hayatlarına devam ettiklerinde tedavi negatif etkide bulunmamak için bazı olaylarda kendilerini sınırlandırırlar. Tüp bebek uygulaması yapılan kadının genellikle devamlı istirahat etmeleri konusunda kendilerini baskı altında hissetmektedirler. Kesinlikle tedaviyi gerçekleştiren merkezin verdiği önerileri dinlemelidirler.

Merkezlerin çiftlere verdiği bazı önerileri şöyle listeleyebiliriz; Yolculuk, sağlık, ilaç kullanım, günlük hayat ve cinsel hayat başlıkları altındaki öneriler şu şekildedir;

  • Tüp bebek uygulaması gerçekleştikten sonra seyahate çıkmak: Eğer çiftlerin evi tedavinin gerçekleştirildiği merkez ile aynı ilde bulunmuyorsa, transfer işleminin gerçekleştirildiği günü merkezin yer aldığı ilde geçirip dahası gün yolculuklarına çıkabilirler.
  • Tüp bebek tedavisinden sonra sağlık: Tedavi gören bayanlar, transfer işleminden sonra aldıkları ilaçlar sebebiyle kabız olabilirler. Bu gibi durumlarda anne adayının düzenli wc ihtiyacını gidermeleri için doktorunuz ilaç verebilir. Kabızlık, hamile olmada negatif etki etmez.
  • Tüp bebek uygulamasından sonra normal yaşantı: Anne adayının ağrısı bulunmuyorsa ve iyi hissediyorsa transfer sonrası normal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.
  • Tüp bebek tedavisinden sonra ilaç kullanımı: Uygulamadan sonra rahimin iç bölgesinde yer alan dokuyu (endometrium) yardımcı olmak için anne adayına iğne, fitil veya krem şekilden hormon ilaçları verilir. Bu uygulama, hamilelik meydana gelirse hamileliğin 10. haftasına kadar devam eder.
  • Tüp bebek tedavisinden sonra cinsel hayat: Hamilelik testinin neticesi belli olana kadar eşler, cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir. Anne adayı hamile olduysa bebeğin kalp ritmi duyulana kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Sonra ise kanama gibi sorunlar yaşanmazsa doktora sorularak hareket edilmelidir.

Tedavi yapılan anne adayında tedaviyle ilişkili kasık ağrısı olabilir. Şiddetli bir ağrı, 38 dereceden fazla vücut ısısı, mide bulantısı, kusma gibi olaylar görülürse en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

 

yok