whatsapp

Tüp Bebek tedavisinden önce gerekli tetkikler

Tüp bebek tedavisinden önce gerçekleştirilen tetkikler nelerdir?

Tüp bebek tedavisi gerçekleşmeden önce hem anne hem de baba adayında gerçekleştirilecek bazı kan testleri eşlerin sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesindeki yeri önemlidir.

 

Bu testler HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II),Rubella lgG, Toxoplazma lgG’dir.

Gerçekleştirilecek testlerde eşlerde enfeksiyon bulunursa ve yeni doğacak çocuğun doğumdan sonra korunması için gerekli önlemler alınmaktadır.

Hepatit B ve rubella(kızamıkçık) ve diğer birçok enfeksiyona tedbir olarak bağışıklığın enfeksiyonlara karşı güçlü olması için tedaviye başlanmadan hastaya aşı uygulanır ve bağışıklığın o enfeksiyona karşı güçlendirildiği teyit edildiğinde hastanın tedavisine başlanır.

Bu tetkikleri ve tedaviyi yapacak sağlık birimlerinin bulaşıcı enfeksiyonlardan korunması,  eşlerden edinilecek sperm veya embriyoların dondurulması ve diğer laboratuar işlemleri esnasında enfeksiyon bulaşmasını önlenmek için tedbirler alınması yönünden de önemi büyüktür.

Tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmeden önce yapılan mikrobiyolojik tetkikler

eşlerin ilk muayenesi,  üreme organlarının enfeksiyon bazında ölçme değerlendirilme yapılması önemlidir. Rahim ağzından elde edilecek kültür, direkt yayma, mikoplazma kültürü ve klamidya antijen belirlemeyle daha ayrıntılı tetkikler gerçekleştirilebilir. Var olan enfeksiyonlar hem infertilite(kısırlık) tedavisi, hem de eşlerin sağlığı için önem  arz etmektedir.

 

yok