whatsapp

Tüp Bebekte Tercihi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek uygulamasında Embriyo tercihi nasıl gerçekleşiyor ve çoğul hamileliğin önüne nasıl geçiliyor?

Embriyo transferi işlemi çoğunlukla döllenme olayından bir sonraki günde yani 2.gün ile 5. gün arasında gerçekleştirilir. Transferi gerçekleşecek embriyoları tercih ederken hekim, embriyolog ve hastanın ekip olarak ne kadar embriyo transferinin gerçekleşeceğini kararlaştırması gereklidir. Bu tercih yapılırken ilk önce ülkemizdeki yönetmeliğe göre hareket edilir. Embriyo kalitesi ve anne adayının yaşının fazla olması durumunda anne adayına transfer edilen embriyo miktarı artabilir.

Bayanların yaşı ilerledikçe, daha önceki olumsuz denemelerin çoğaldığı ve transferi yapılacak embriyoların kalitesinin azalması durumunda transfer edilecek embriyo miktarı artırılabilir ama 4 ten daha çok embriyonun transfer edilmesi hamilelik ihtimalini çoğaltmadığı bilindiğinden ender vakaların haricinde bu miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Ayrıca embriyolar üzerinde genetik testler gerçekleştirildiğinden embriyo sayılarında sınırlama olabilmektedir. Mesela sağlıklı pozitif genetik yapıya sahip bir embriyosu bulunan veya HLA (Doku uyumluluğu) yönünden tetkikleri ve tedavisi gerçekleştirilen hastalarda, bu araştırmaların neticesine göre embriyo miktarı tespit edilmektedir.

Embriyolar hangi günlerde transferi gerçekleştirilir?

Anne adayının yaşı, hangi sebeplerden dolayı tüp bebek tedavisine başlandığı, eğer yapıldıysa önceki tüp bebek denemelerinin neticeleri, embriyoların gelişim özellikleri, preimplantasyon genetik tanı konulup konulmayacağı, toplanan yumurta miktarı, büyüyen embriyo miktarı ve embriyonun gün bazında gelişim hızı gibi faktörlere bakarak ne zaman embriyo transferinin gerçekleşeceğine karar verilmektedir. Embriyo transferi en erken 2., en geç ise 6. günde olmak üzere 2, 3, 4, 5 ve 6. günlerde gerçekleştirilmektedir.

 

 

yok