whatsapp

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisini özetlemek gerekirse yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvarda uygun koşullar sağlanarak aynı ortama aktarıp döllenme olayının gerçekleşmesini sağlayan tedavi sürecini içine almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Labaratuvarda uygun koşullarda döllenen kadın üreme hücresi yumurtalar bölünmeye işlemi geçirip, embriyo denilen ilk gelişim seviyesini laboratuvar ortamında yaşarken, kadın hastanın rahmine transfer edilir.
Bu basamaktan sonra gerçekleşen hamilelik normal yolla gerçekleşen hamilelikten herhangi bir farkı yoktur.

 

Normal hamilelikten tek farkı dölleme olayının laboratuvar ortamında meydana gelmesi ve döllenen yumurtaların ana rahmine transfer edilmesidir. 

Tüp bebek tedavisini kimler yaptırmalıdır ?

  • Halk dilinde yumurtalık kanalı diye bilinen kadın tüplerinin kapalı olması önemli düzeyde hasara uğramış ya da cerrahi işlem uygulanarak alınmış olması gibi olaylarda tüp bebek uygulamasına gerek duyulur. Normal yollarla hamileliğin meydana gelmesi için kadının yumurtalık yollarının kapalı olmaması ve doğal fonksiyonunun çalışması gerekir.
  • Bayan üreme organları etrafında, yumurtalıkların içinde büyüyen yumurtaların fallop tüpleri vasıtasıyla tutulmasını engelleyecek yapışıklığın olması gibi olaylarda tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

 

yok