whatsapp

Embriyo Transferinden sonra ?..

Embriyo Transfer işleminden sonra geride kalıp transferi yapılmayan embriyolara dondurma işlemi uygulanacak mı?

Oluşan her embriyo her zaman beklenen pozitif gelişmeyi göstermeyebilir. Dondurma işlemine başlanmadan tüm embriyoların gelişiminin olması gereken seviyeye erişmesi lazımdır. Embriyo transferi yapılmadan önce dondurma işlemi uygulanmış embriyonuz bulunuyorsa transfer işlemi esnasında bilgi verilmesi uygundur.

Dondurma işlemi uygulanan embriyolar ne zamana kadar  saklanabilir?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Fakat ülkemizdeki yasalar bu zamanı 3 sene ile noktalamıştır. Bu süreden daha fazla zaman embriyoları saklamanın da başarılıyla devam ettiğini bilim adamları kanıtlamıştır.

 

Embriyo transferi gerçekleştikten sonra Araba sürmek, küçük egzersizler yapmak, işe gitmek gibi normal yaşantıma ne zaman geri dönebilirim?

Transfer gerçekleştikten iki günden sonra eski yaşantımıza dönmekte herhangi bir sakınca yoktur. Eğer iş hayatınız fazla stresli ve yorucuysa bu konuda doktorunuzdan konuşarak destek almanız gerekebilir.

 

Embriyo transferi (ET) gerçekleştikten sonra cinsel yaşantımıza ne zaman dönebiliriz?
Hamilelik tetkiklerinin neticesini alana kadar cinsel münasebet girmemelisiniz.

 

Embriyo transferinden sonra ne kadar süre dinlenmede kalmalıyım?
Yatakta istediğiniz pozisyonda rahat ettiğiniz şekilde istirahat edebilirsiniz. Tuvalet ihtiyacı ve benzeri durumlar haricinde 1-2 gün aralıksız dinlenmede kalmanız yeterlidir. Eğer şehir dışından tüp bebek merkezine ulaştıysanız geri dönmek için yola koyulmadan 1 gün dinlenmede kalmanız tavsiye edilir.

 

Embriyo transferi gerçekleştikten sonra ne zaman duşa girebilirim?
Transfer gerçekleştikten 1 gün sonra ılık su ile duş alınabilir. Sıcak suyla yapılan banyodan kaçınmanız önerilir.

 

yok